Rollikonflikt? EOK täitevkomitee liige istub kahel vastandlikul toolil* ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Marko Kaljuveer
Marko Kaljuveer Autor/allikas: Toomas Tatar/Scanpix

Olümpiamängude näitamise õigused omandanud Eesti Meedia tegevprodutsent Marko Kaljuveer on samaaegselt Eesti Olümpiakomitee (EOK) täitevkomitee liige ning turundus- ja kommunikatsioonikomisjoni esimees. Kuivõrd olümpiamängude teleõiguste ostmise ajal töötas Kaljuveer juba mõlema heaks, võib tegemist olla rollikonfliktiga.

Seekordsetel taliolümpiamängudel läks Eestis näitamisõigus esmakordselt kogu ulatuses erakanalile, kes kolmekordistas ERR-i seni makstud ülekandeõiguse tasu. Kuivõrd Kanal 2 ja Kanal 12 ei ole enam vabalevis ehk tasuta nähtavad, on olümpiamängude vaatamine esmakordselt kättesaadav üksnes neile, kel ostetud tasuline telepakett, mis läheb vastuollu Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) põhimõtetega vabalevis kättesaadavusest.

Kantar Emori mulluse uuringu andmetel oli 2016. aastal Eestis 94 000 inimest, kes nägid üksnes tasuta vabalevi kanaleid. Möödunud aasta kohta on uuring koostamisel, seega täpne inimeste arv, kelleni olümpiamängud ei jõua, peaks selguma veebruaris.

EOK ei ole olümpiamängude teleõiguste vahendaja. ROK on rekordilise summa eest müünud Euroopa teleõigused rahvusvahelisele meediagigandile Discovery, kes Eurospordi omanikuna müüb omakorda vabalevi õigused igas Euroopa riigis sellele, kes tegi kõrgeima pakkumise.

Saarna: EOK peab seisma maksimaalse leviku eest

ROK-i põhimõte on, et olümpiamängud oleksid igas riigis kõigile soovijatele kättesaadavad vabalevi vahendusel, tasu maksmata ja lepingut sõlmimata.

ERR-i sporditoimetuse juhi Rivo Saarna hinnangul peaks Eesti Olümpiakomitee seisma selle eest, et ROK-i põhimõtte järgimine oleks tagatud. Ent siinkohal pigistab EOK auditooriumi 90-protsendilisele katvusele viidates selles punktis silma kinni.

Nimelt tõlgendavad Eesti Meedia ja Discovery olukorda nii, et Kanal 2 ja Kanal 12 on vabaleviga võrreldava levialaga kanalid, kuna need sisalduvad kõigi kaabellevi operaatorite põhipakettides ning Kanal 2 on seetõttu kättesaadav valdavale osale televaatajatele. Lepingutasu, mis vaatajatel tuleb Kanal 2 ja Kanal 12 nägemise eest maksta, ei ole selle tõlgenduse kohaselt tasu mitte telekanali sisu, vaid operaatorile tehnilise lahenduse loomise eest.

Teisisõnu, kuna ülaltoodud tõlgendus sobib nii Discovery kui ka Eesti Meedia ärihuvidega, on osapooled veendunud, et õigustega kaasnev vabalevi nõue on täidetud.

2016. aasta sügisel, kui olümpiamängude teleõiguste hange toimus, oli Kaljuveer juba Eesti Meedia palgal ja osales läbirääkimistel.

"EOK-l puudub selles küsimuses avalik seisukoht. Miks ei ole EOK-l huvi näha probleemi olümpiamängude telepildi kadumises 94 000 inimese jaoks?" küsib Saarna ja vastab: "EOK kommunikatsiooni- ja turunduskomisjoni esimees, EOK täitevkomitee liige ning olümpiaõigused omandanud Eesti Meedia peaprodutsent on üks ja seesama isik. Kes peaks seisma Eesti spordi katusorganisatsiooni vastava valdkonna juhina olümpiamängude laiaulatusliku leviku eest ning et igas Eestimaa nurgas oleks võimalik EV100 juubeliaastal näha ja kaasa elada Eesti lipu all võistlevale olümpiakoondisele? Kui mitte EOK kommunikatsiooni- ja turunduskomitee esimees, kes siis veel?"

Kaljuveer: ei mõista küsimust

Marko Kaljuveer ise huvide konflikti ei näe ega mõista küsimuse sellist püstitust üldse.

"Tegelikult küsimus jääb mulle hetkel selgusetuks. Kui küsimus on, et kas ennast huvide konfliktis olevana mistahes küsimuste otsustamisest taandaksin, siis vastus on: loomulikult. Enamgi veel, ma ei aseta ennast kunagi olukorda, kus huvide konflikt tekkida võiks," kommenteerib Kaljuveer kirjalikus vastuses.

"Nimelt, EOK ei ole kuidagi seotud olümpiaõiguste litsentsimisega Eesti territooriumil. Seda teeb üle-euroopaliste õiguste omanik Discovery läbi avatud, vaba ja võrdseid võimalusi pakkuva konkursi, kus igaüks, kes vastab tingimustele, võib teha pakkumise. Eesti Meedia edukus konkursil ei ole mistahes viisil seotud EOK-ga, kellel puudub igasugune seoses OM-i meediaõigustega," ütleb Kaljuveer.

Ka EOK peasekretär Siim Sukles ei näe probleemi, kinnitades, et Kaljuveeri kahel positsioonil töötamisega on kõik korras ning rollikonflikti küsimust ei peaks tekkimagi.

"Suur ROK müüb ära olümpiamängude näitamise õigused. Ma isegi ei näe kohta, kus tekib rollikonflikt. Siin pole üldse mingit küsimust," pareerib Sukles.

Suklese sõnul on EOK eesmärk kaasata rohkem inimesi organisatsiooni juhtimisse, seetõttu on ellu kutsutud ka mitmed ühiskondlikud komisjonid, mis EOK heaks tegutsevad. Üks neist on turundus- ja kommunikatsioonikomisjon.

"Komisjonis on üle kümne inimese. Kaljuveer koordineerib ühe komisjoni tööd, see on tegevjuhtkonna nõuandev organ," selgitab Sukles Kaljuveeri rolli.

Selile sai rollikonflikt saatuslikuks

Kõnekas paralleel on tuua EOK enda lähiminevikust. Nimelt oli EOK eelmine president Neinar Seli sunnitud oma ametikohalt tagasi astuma põhjusel, et Tallinna Sadama nõukogu esimehena viibis ta samas ruumis, kus otsustati sadama poolt sponsortoetuseks eraldatud summade üle, sealhulgas EOK toetamise küsimust. Olgugi, et Seli ei hääletanud ega saanud hääletuse tulemusena eraldatud toetusest ka isiklikku kasu, mõisteti olümpiakomitee president riigikohtu lahendiga süüdi ametiseisundi kuritarvitamises.

"Seli ei saanud EOK-st palka. Ka Eesti Meedia peaprodutsent esindab oma tegevuses eelkõige tööandja ehk erameedia kommertshuve. On aga naiivne mõelda, et EOK täitevkomitee liige ei mõista põhjuse ja tagajärje seost, mis Eesti Meedia ärihuvidest lähtudes võtab 94 000 eestimaalaselt võimaluse olümpiamängudele kaasa elada. Kui nii, siis on EOK kommunikatsiooni- ja turunduskomisjoni esimehe positsioon sisult tühi või on selle hõivanud inimene, kes EOK mõjuvõimu toel esindab erameedia kommertshuve, kuid sellises rollijaotuses on juba otsene huvide konflikt," hindab Saarna.

Sukles rõhutab, et Kaljuveeril pole mingit õigust raha kasutamist koordineerida. "De jure pole tal mingeid õigusi."

Seetõttu pole ka võimalik rollikonflikt EOK-s arutusele tulnud ning Sukles probleemi Kaljuveeri kahes positsioonis ei näe.

"De jure - of course (muidugi - toim)," muigab Saarna. "De facto on tulemas Eestis läbi aegade väikseima vaatajaskonnaga olümpiamängud ning juriidiliselt on kõik mõistagi korrektne."

* Pressinõukogu arutas Marko Kaljuveeri ja Eesti Meedia kaebust Eesti Rahvusringhäälingus 29. jaanuaril 2018 ilmunud artikli "Rollikonflikt? EOK täitevkomitee liige istub kahel vastandlikul toolil" peale ja otsustas, et Eesti Rahvusringhääling rikkus head ajakirjandustava. Pikemalt saab lugeda https://www.err.ee/828071/eesti-rahvusringhaaling-rikkus-head-ajakirjandustava

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: