Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Rahva teenrid": koalitsiooni toetuse languse taga on maksupoliitika

Värsketest küsitlustulemustest selgunud koalitsioonierakondade toetuse languse taga on ilmselt valitsuse maksupoliitika, leiti Vikerraadio saates "Rahva teenrid".

Saatekülaline Evelyn Kaldoja Postimehest ütles, et ilmselt ei ole inimesed rahul tulumaksumuudatusega.

"Kui kuulad, mis inimesed räägivad, siis nad ongi pahased - ja ka need, kes peaksid võitjate hulgas olema. Võib-olla pole nad vaadanud oma pangaarvele, aga õhkkond paistab olevat selline, et kui Jevgeni Ossinovski ütleb, et see pole emotsiooniotsus, siis mina usun, et just emotsioon see on," lausus ta.

Teine saatekülaline Peeter Helme märkis, et poliitikaotsused tehakse alati emotsioonide pealt. Üheks valitsuse reitingu languse põhjuseks pidas ta seda, et erakonnad, kes väidavad end võitlevat ühiskonna solidaarsuse eest, on seda solidaarsust just lammutanud.

"Ka neil, kes on tulumaksureformi osas võitjad, on lähedasi, kelle seas on kaotajaid ja see tekitab paksu verd inimeste seas," sõnas Helme.

Saatejuht Mirko Ojakivi tõi välja, et kui võtta näiteks lapsevanema positsioonilt, kelle laps käib lasteaias, siis aasta algusest tõusis miinimumpalk, kuid kasvasid ka lasteaiaarved ning ka poes ja bensiinijaamas hinnad kerkivad.

"Hea küll, sa võidad 20, 30 või 40 eurot, aga kui kuu lõpuks on see raha sinult ikka ära läinud, see on ära võetud läbi maksupoliitika ja erinevate arvete, siis arvan, et sa ikkagi mõtled, et mis kasu mul sellest oli," selgitas ta.

Helme lisas, et alahinnata ei maksa ka alkoholiaktsiisi ümber toimunut.

"Võib ju rääkida, et äkki ei peaks nii palju jooma, aga see on mingi asi, mis on inimesed närvi ajanud oma nähtava ebaratsionaalsusega," tõdes ta.

Kaldoja lisas, et kokkuvõttes on põhjuseks ikkagi maksupoliitika - tulumaksupoliitika ja alkoholiaktsiis. "Ma arvan, et sealt ei ole vaja filosoofilisemat põhjust otsida," lausus ta.

Ojakivi soovitas valitsusel lõpuks kommunikatsioon paika panna ning inimestele ära selgitada, miks ja kuidas on otsused tehtud ja kes neist võitsid.

Uuringufirma Kantar Emor äsjasest küsitlusest selgus, et Reformierakonna toetus on kasvanud viimase viie ja poole aasta kõrgeimale tasemele, samas on Keskerakonna ja eriti valitsuskoalitsiooni kogutoetus märgatavalt langenud.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: