Niinistö populaarsus väheneb, ent püsib üle äravalimise lävendi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: SIPA/Scanpix

Soome pühapäevaste presidendivalimiste eel on endiselt favoriidiks sõltumatu kandidaat, praegune president Sauli Niinistö. Tõenäoliselt valitakse ta ära juba esimeses voorus, seda ei takista ka tema 58 protsendini kahanenud toetus.

Anniina Pylsy on üks tuhandeist vabatahtlikest, kes oma aega Sauli Niinistö tagasivalimise kindlustamisele pühendab. Ta käib Vantaa Tikkurilas tegemas tööd oma lemmikkandidaadi heaks.

"Me kõik oleme siin vabatahtlikud, me kõik tahame Sauli Niinistöt teiseks ametiajaks, et ta jätkaks presidendina, see tekitab tõeliselt hea tunde," selgitas Pylsy.

Tikkurila Tikkuraitile on kogunenud inimesed, kes tahavad Sauli Niinistöt näha presidendina veel ka teist ametiaega. Ülima tõenäosusega saab nende unistus pühapäeval teoks.

sauli Niinistö enda soovitus rahvale oli, et mindagi hääletama.

"Küllap sel mingi mõju ikka on ja küllap on need valimised ses osa sarnased, et ka noored jälgivad, mis mõtteid kandidaadid väljendavad," usub noortevalimistel hääletanud Roosa Kalliovaara.

Niinistö võitu näikse kinnitavat ka tõik, et koolides korraldatud noortevalimistel, mille tulemus tegelikel presidendivalimistel küll arvesse ei lähe, eelistasid noored Niinistöt. Ise on nad veendunud, et nende valik peegeldab ühiskonnas toimuvat üsna hästi.

"Siiski see, kuidas noored hääletavad, on üldiselt üsna tugevasti
mõjutatud sellest, mida nende vanemad poliitikast mõtlevad," kinnitab noortevalimistel hääletanud Iiro Yli-Salomäki.

"Tõepoolest, noortevalimisi peeti päris paljudes koolides, 800 õppeasutuses, see on rekordtulemus. Vähemalt noorte seisukohti peegeldavad need küll," ütleb Noorteühenduse Allianssi juht Elisa Gebhard.

Siiski ei ole jätkuvalt kõik soomlased Niinistö poolt.

"Ta on lihtsalt suurepärane kandidaat," põhjendab Anna Strömberg, miks ta Nils Torvaldsi pooldab.

"No Matti on kõigist kogenuim välispoliitika alal, seitse aastat olnud peaminister ja kaitseminister," kiidab Jaakko Mäki-Petäjä oma lemmikkandidaat Matti Vanhaneni.

Niinistö kriitikute hääl on viimaseil päevil tugevnenud ning valitseva presidendi populaarsus kahanenud. Mitte aga piisavalt, et tema positsiooni pühapäevastel valimistel ohustada. Soome politoloogide sõnul oleks ime, kui president esimeses voorus valimata jääks.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: