Soome presidendivalimised võitis Sauli Niinistö 62,7 protsendiga häältest

{{1517112420000 | amCalendar}}
Foto: Jussi Nukari/Lehtikuva/AP/Scanpix

Soome presidendivalimised on võitnud ametisolev president Sauli Niinistö. Valimistulemus oli erakordne, kuna esimest korda presidendi otsevalimiste ajaloos võideti valimised juba esimeses voorus.

Niinistö kogus häältest 62,7 protsenti. Teiseks tuli 12,4 protsendiga Roheliste kandidaat Pekka Haavisto.

Kolmas oli 6,9 protsendiga Põlissoomlaste Laura Huhtasaari ja neljas 6,2 protsendiga Paavo Väyrynen.

Keskerakonna kandidaati Matti Vanhaneni toetas 4,1 protsenti, Sotsiaaldemokraatliku Partei Tuula Haataineni 3,3 protsenti, Vasakliidu Merja Küllöneni 3 protsenti ja Rootsi Rahvapartei Nils Torvaldsit 1,5 protsenti hääletanutest.

Niinistö taasastub ametisse veebruari algul.

Valimistel hääletas 69,9 protsenti hääleõiguslikest kodanikest.

Mõnel pool tekkisid valimisjaoskondadesse pikad järjekorrad hoolimata tõigast, et ka eelhääletus oli väga aktiivne, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pühapäeval said soomlased hääletada vaid neis valimisjaoskondades, mis olid ära märgitud posti teel saabunud teates. Ühtekokku oli valimisjaoskondi 2000.

Eelhääletusel olid aktiivsemad Niinistö toetajad

Sisserändajaile mõeldud infoportaali Infopankki töötaja Ingrid Pent andis oma hääle juba eelhääletusel. Presidendivalimistel hääletamist peab ta väga oluliseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mina Soome kodanikuna leian, et see on iga kodaniku kohus avaldada oma arvamust või hääletada," ütles Pent. Ta ei avalikustanud, kellele oma hääle andis.

Oma valimiseelistuse enda teada hoidmine on Soomes üldiselt tavaks, murdumas on see komme alles noorte hulgas.

Valitseva presidendi suure toetuse põhjuseks usub Pent olevat aga eeskätt president Niinistö välispoliitilise tegevuse, mis klapib hästi soomlastele nii olulise neutraalsusega.

"Ta on ju ka Venemaa presidendi ja ka Donald Trumpi puhul säilitanud sellise neutraalse positsiooni, et ei ole ta võtnud nii, et ta nüüd on nagu läänemaailma poolt või siis soosib Venemaa valitsust," selgitas Pent.

Eelhääletusel olid väga agarad just Niinistö toetajad. Politoloogide hinnangul elavnesid teiste kandidaatide pooldajad aga just valimispäevaks.

Aktiivsest eelhääletusest hoolimata toimus ka pühapäeval valimiskastide ümber agar sekeldamine.

"See on vahelduv, mõnikord tuleb korraga palju inimesi ja seejärel on jälle vaikne aeg," ütles Helsingi valimisjaoskonna 43B komisjoni esimees Topi Junkkari.

"Kohe, kui kell 9 uksed lahti tehti, ründas rahvas sisse. Pärast seda oli veidi vaiksem ja nüüd, viimased tund-poolteist on pidevalt hääletajaid olnud," rääkis Helsingi valimisjaoskonna 42A valimisabiline Minka Ovaska.

"Täna on inimesed käinud küll väga arvukalt hääletamas," kinnitas jaoskonna 42A häältelugeja Sofia Björkqvist.

Soome presidendivalimiste tulemusi sai jälgida ka Eestis

Soome saatkonna eestvõttel sai pühapäeval jälgida Viru-hotelli Café Amigos suurelt ekraanilt  YLE TV1 valimisstuudiot Soome riigipea valimistest.  

Kohale olid kutsutud Eesti soomlased ja ka kõik eestlased, kes tundsid huvi Soome presidendivalimiste vastu, teatas saatkond.

Fotod: Soome presidendivalimiste tulemuste ootamine Tallinnas

 

Soome president Niinistö võttis vastu naabrite õnnitlusi

Soome pühapäevased presidendivalimised esimeses voorus võitnud Sauli Niinistö võttis vastu õnnitlusi mitmetest välisriikidest, kelle seas ka naabrid Eesti ja Rootsi.

Eesti president Kersti Kaljulaid õnnitles ametivenda suhtlusvõrgustikus Twitter soome keeles. Kaljulaid soovis Niinistöle õnne ja edu tulevasteks aastateks.

Eesti president lisas, et jätkatakse koostööd lähimate sõprade ja naabritega.

"Sauli Niinistö, mul on siiralt hea meel Sind õnnitleda Eesti rahva ja enda nimel Soome Vabariigi presidendiks tagasivalimise puhul. Soovin Sulle edu ja jõudu uueks ametiajaks," kirjutas Kaljulaid sotsiaalmeedias.

"Eesti ja Soome suhted on erakordselt soojad ja lähedased. Oleme naabrite ja sõpradena ning riikide ja rahvastena tihedalt läbi põimunud ning jagame ühiseid väärtusi. Meid ühendab eriline sild, mis toetub meie inimeste sõprusele ja igap äevasele läbikäimisele," lisas Kaljulaid.

Ka Eesti peaminister Jüri Ratas edastas Twitteris õnnitlused soome keeles. "Õnnitlused tagasivalimise puhul, presient Niinistö! Soome rahva toetus peegeldub ülekaalukas valimisvõidus. Veel kord õnnesoovid minult ja kogu Eestilt meie sõpradele Soomes," ütles Ratas.

Rootsi välisminister Margot Wallström edastas õnnitlused samuti Twitteri vahendusel ja lubas koostöö jätkumist riikide vahel.

Toimetaja: Merili Nael, Arni Alandi, Rain Kooli

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: