Või hind on langenud, kuid praegune hinnatase ei pruugi püsima jääda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Võipakid poeletil.
Võipakid poeletil. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kui eelmise aasta võikriis muutis või hinna järsult krõbedamaks, siis praeguseks saab poest võipaki kätte märksa soodsamalt. Ehkki tooraine hind on langenud, ei pruugi madal hind tootjate sõnul püsima jääda.

Mullu septembris haigutas paljude poekettide võilettidel tarneraskuste tõttu tühjus ning meediaväljaanded ja -kanalid õpetasid inimesi, kuidas ise võid valmistada. Praeguseks on nappus jäänud minevikku ja pea kõigis kauplustes võib märgata või hinna langust.

E-Piima juhatuse esimees Jaanus Murakas ütles ERR-ile, et mulje hinnalangusest on õige. Või hind on tõesti allapoole tulnud ja tootjad saavad ka soodsamaid pakkumisi teha.

"Kui või hinnaralli kolmandas-neljandas kvartalis maailmas ja Euroopas aset leidis, siis turuhindu ei näe ju keegi ette, aga spekuleeriti, et ilmselt olukord rahuneb jõuludega - toiduainete tarbimine on alati aasta alguses madalam, jõuluajal on suur tarbimisbuum ja siis on selline madalam hooaeg. Nii on ka läinud," selgitas ta.

Muraka sõnul hakkasid hinnad tipust allapoole langema novembris ja Eesti väikse turuna oma hindu ei määra - seda muudavad globaalsed trendid. Kas hind jääb madalaks ka edaspidi või võib oodata uut kriisi, ei tea E-Piima juhatuse esimehe sõnul keegi.

"Oskan ainult öelda, et turud on väga haavatavad, hinnad on väga volatiilsed ja sõltuvad väga paljudest teguritest, nii et hinnakõikumised on väga kiired ja drastilised muutused võivad toimuda väga lühiajaliselt. Ühesõnaga, turud on väga raskesti ennustatavad. Siin keegi ei saa öelda, et mina täpselt tean, et nüüd on kolm või kuus kuud selline hind," nentis Murakas.

Estoveri tegevjuhi Hannes Pritsi sõnul peab pikemaajalisi trende vaadates tõdema, et nõudlus või ja piimarasva vastu on keskmisest kõrgem, mis tähendab, et lähiajal või hinnad eriti ei lange.

"Samal ajal ei saa aga ka enam rääkida mingist võikriisist. Ühelt poolt on või kui tervislik rasv taas populaarsust võitmas, teisalt on aga maailmas toodetava toorpiima rasvanäitajad jätkuvalt madalad, seega või puhul ülepakkumist või Euroopa Liidu poolseid sekkumisoste lähiajal oodata pole," prognoosis Prits.

Tere piimatööstuse turundusjuht Katrin Tamm ütles samuti, et piima hind on maailmaturul natuke langneud, kuid tuleviku osas ennustusi teha on keeruline.

"Eesti on maailmaturul nii väike mängija ja peame lihtsalt maailmaturul toimuvaga kohalduma," sõnas ta.

Hinnad võivad tõusta mulluste rekordite lähedale

Prisma Peremarketi ostuosakonna kategooriajuht Kaimo Niitaru ütles, et nemad on saanud või väljamüügihindu korrigeerida, sest piimarasva kokkuostuhind maailmaturul on stabiliseerunud ja viimasel ajal isegi vähesel määral langenud. Sama tõi välja ka Selveri kommunikatsioonispetsialist Karl-Villiam Vaserik. 

Rimi Eesti sisekommunikatsioonispetsialist Heleri Tamme tõi hinnalanguse põhjuseks samuti tooraine hinna muutumist, kuid temagi rõhutas, et trendi jätkumise kohta ei ole võimalik prognoose teha.

"Kõike võib juhtuda," sõnas ka Jaanus Murakas ja lisas, et praegu lüpstakse Euroopa Liidus piima rohkem ja selle kogus on suurem, seega võib eeldada, et uut hinnarekordit sel aastal lööma ei minda, ehkki hinnad võivad ikkagi tõusta eelmise aasta rekordite lähedale.

"Uusi hinnarekordeid tarbija jaoks negatiivses mõttes ma isiklikult ei usu, aga ütlen veelkord, et maailma majandus, poliitika, riikide mõtted, riikidevahelised kaubandused... Praegu tahetakse palju muuta ringi riikidevahelise kaubanduse põhimõtteid, mis on pikka aega töötanud, ja see toob veelgi rohkem segadust hinna kujunemisse, hinnapoliitikasse, ükskõik, mis majandussektorit vaatate - piimandus, masinaehitus, puit või mis iganes," nentis Murakas.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: