Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Munade krõbedam hind on mulluse mürgiskandaali tagajärg

Kanamunad.
Kanamunad. Autor/allikas: Marko Saarm/Sakala/Eesti Meedia

Munade hind on viimastel kuudel poodides kerkinud, kuid tootjate ja jaekettide sõnul ei ole see seotud lähenevate lihavõttepühade, vaid mullu suvel lahvatanud niinimetatud mürgimunaskandaaliga.

Eggo kaubamärgi all mune tootva DAVA Foods Estonia AS-i juhatuse liige Vladimir Sapožnin ütles ERR-ile, et nemad tõstsid muna hinda juba 2. jaanuaril, kuid olenevalt lepingutest jõudis mõnede klientideni hinnatõus hiljem.

"Tegelikult algas hinnatõus sügisel, kuna augustis oli Euroopas suur pestitsiidiskandaal, munast leiti fiproniili lõpuks 14 Euroopa Liidu riigis. Euroopas oli sügisel puudu ligi 25 miljonit munevat kana, mis viis muna hinna üles eelkõige Saksamaal, kuhu toodi hästi palju mune Hollandist ja Belgiast," rääkis ta.

Praegust muna hinda ei pea Sapožnin aga kalliks, vaid õiglaseks. Ta selgitas, et kui vaadata praegu poehindu ja arvutada kümne muna hinna põhjal kilogrammihind, siis maksab munakilo poes umbes 2,6 kuni 2,7 eurot.

"Kui räägime, et see hind on kallis, on see täielik jama. /.../ Muna oli enne ääretult odav. Kui mõelda, et seal on veel käibemaks, poe kasum, farmis töötavad inimesed ja ka sööt maksab, siis lõpuks ei ole muna hind üldse kallis," lausus DAVA Foodsi juhatuse liige.

Kodukoha, Säästu ja Häämunade kaubamärgiga mune tootev Sanlind OÜ juht ja omanik Andres Puksov viitas hinnatõusu põhjustest rääkides samuti fiproniiliskandaalile, mille tõttu palju kanu plaaniväliselt tapeti, aga ka pikka aega madalal püsinud hindadele, mis polnud enam jätkusuutlikud. Temagi ei pidanud praegust munade hinda ülepaisutatuks.

Samuti tõi Puksov välja, et talveperioodil ja enne munapühi ongi tavaliselt munad veidi kallimad kui suvel. Samas rõhutas ta, et tootja jaoks pole hinnatõus selline, nagu seda on poelettidelt näha.

"Võib öelda nii, et poodidest võib leida üsna kalleid ja ka üsna odavaid mune. Keskmiseks hinnatõusuks pakuksin 10 protsenti, kuigi statistika järgi on see number suurem," tõdes Puksov.

Rimi Eesti kommunikatsioonijuht Katrin Bats tõi välja, et munade ostuhind tõusis Rimi ja ilmselt ka teiste jaekettide jaoks juba möödunud aasta septembris-oktoobris, kuna Euroopas oli mürgimunaskandaalist tingitult suur nõudlus.

Lähiajal ei peaks hind rohkem muutuma

"Nagu tavaliselt ikka, jõuavad hinnatõusud väljamüügihindadesse väikese viibega. Nii avalduski hinnatõus kliendile turul alles möödunud aasta lõpust, uue aasta algusest," lausus Bats. "Pärast seda perioodi munade hind tõusnud pole. Meieni pole jõudnud ka sellist infot, et munade hind võiks lähitulevikus muutuda".

Lähenevate lihavõtetega Bats hinnatõusu ei seostanud ja ütles, et lihavõtete ajal on tavaliselt tehtud klientidele just häid pakkumisi. Ka Ka Coop Eesti Keskühistu kommunikatsioonijuht Martin Miido seostas munade kallimat hinda üksnes mulluse skandaaliga ning lähenevad pühad ei ole tema sõnul seda mõjutanud.

Vladimir Sapožnin kinnitas samuti, et viimaste kuude kallimad hinnad ei ole kuidagi lihavõtetega seotud ning seega pole langust oodata ka pärast pühade möödumist.

"Arvan, et lähiajal ei tohiks hind allapoole tulla," prognoosis ta. "Oleneb, kas lõunapoolsetelt suurtootjatelt, eriti Poolast hakkab odavamat muna peale tulema, aga kohalikel ei tohiks küll olla suurt põhjust hinda alla lasta, see on pigem õiglane. Kui vaatame meie või teiste majandustulemusi, siis on hea, kui nulliga välja tullakse".

Küll aga soovitas Sapožnin lihavõtete jaoks juba praegu munad ära osta, sest koor tuleb tema kinnitusel keemise järel kõige paremini lahti just kahe-kolme nädala vanustel munadel.

Selveri e-poes maksis odavaim munakarp kümne munaga esmaspäeval 1,39 eurot, Coopis 1,19 ning nii Prismas kui Maximas 0,99 eurot.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: