Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tillerson kritiseeris Ladina-Ameerika ringreisi eel Hiinat ja Venemaad

USA välisminister Rex Tillerson.
USA välisminister Rex Tillerson. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA välisminister Rex Tillerson esitas neljapäeval Washingtoni visiooni vabast ja õitsvast läänepoolkerast ja alustas seejärel Mehhikos Ladina-Ameerika ringreisi.

Tillerson kritiseeris Austinis Texase ülikoolis peetud kõnes Venezuela "korrumpeerunud ja vaenuliku" režiimi läbikukkunud mudelit ja ärgitas Ladina-Ameerika riike valvsusele Ühendriikide tõusvate rivaalide Hiina ja Venemaa mõjuvõimu eest piirkonnas.

USA välisminister hoiatas, et Peking ja Moskva on võtmas endale Ladina-Ameerikas "ärevust tekitavaid" rolle ja kutsus piirkondlike võime hoopis Ühendriikidega koostööd tegema.

"Ladina-Ameerika ei vaja uusi imperiaalseid võime, mis püüdlevad vaid oma rahvale kasu toomise poole," lausus Tillerson. "Hiina riigi juhitud arengumudel meenutab minevikku ja see ei pea olema poolkera tulevik," lausus ta, hoiatades, et "ebaõiglased kaubanduspraktikad" toovad kaasa kohalike töökohtade kadumise.

Ühendriikide esidiplomaadi sõnul on ärevust tekitav ka Venemaa "kasvav kohalolek piirkonnas". Moskva müüb relvi "ebasõbralikele režiimidele, kes ei jaga ega austa demokraatlikku protsessi", ütles ta.

USA president Donald Trump taunis oma esimesel ametiaastal vabakaubandust Mehhikoga, USA pingelõdvendust Kuubaga ja hoiatas narkojõukude tegevusest ja illegaalsest immigratsioonist lähtuvate ohtude eest.

Tema suhtumist Rio Grandest lõunasse jäävatesse riikidesse sümboliseerib kulukas plaan ehitada Ühendriikide kaitsmiseks ebaseaduslike immigrantide ja uimastite eest lõunapiirile Mehhikoga müür.

Tillerson aga, kelle õlule jääb sageli ülesanne selgitada, miks Trumpi "Ameerika ennekõike" loosung ei tähenda "Ameerika üksinda", püüdis neljapäeval pakkuda USA suhetele Ladina-Ameerikaga positiivsemat lähenemist.

"Me jagame läbipõimunud ajalugu ja kronoloogiat. Meie rahvad peegeldavad endiselt Uue Maailma piiramatute avastuste optimismi," lausus välisminister Austinis. "Tähtis on ka see, et me jagame demokraatlikke väärtusi, mis moodustavad sõltumata meie passi värvist meie tõekspidamiste tuuma".

Méxicos arutab Ühendriikide esidiplomaat Mehhiko kõrgete ametnikega julgeolekut ja immigratsiooni. Texases manitses ta võitlema vägivaldsete narkokartellidega. Trump õigustas teisipäeval oma esimeses kõnes olukorrast riigis oma karmi hoiakut immigratsiooni vallas El Salvadorist pärit jõugu MS-13 kuritegudega.

"Meie poolkerale kujutavad kõige vahetumat ohtu piiriülesed kuritegelikud organisatsioonid, kes jätavad raha ja võimu poole püüeldes maha surma ja hävingu," ütles Tillerson.

Trump on nimetanud Põhja-Ameerika vabakaubanduslepingut (NAFTA) "ehk halvimaks leppes maailma ajaloos" ja tema valitsus alustas augustis Kanada ja Mehhikoga selle muutmiseks läbirääkimisi.

"Ma olen texaslane, endine energeetikaametnik ja ka rantšopidaja. Ma mõistan, kui tähtis on NAFTA meie ja mandri majanduse jaoks," sõnas Tillerson kõnes. "Aga see ei tohiks tulla üllatusena, et 30 aastat tagasi, enne digitaalajastu ja digitaalmajanduse tulekut ning Hiina tõusu maailma suuruselt teiseks majanduseks, kehtima hakanud kokkulepe vajab uuendamist," ütles ta 1994. aastal jõustunud leppe kohta.

USA välisminister kritiseeris ka sotsialistlikku valitsust Venezuelas, mis oli kunagi Ladina-Ameerika riikide jaoks konkureeriv võimukese, kuid on nüüdseks poliitiliselt ja majanduslikult pankrotis. "Nicolás Maduro korrumpeerunud ja vaenulik režiim Venezuelas klammerdub võltsunelma, vananenud visiooni külge regioonist, mis on oma kodanikke juba alt vedanud." 

Tillerson märkis, et USA, Kanada ja Euroopa Liit on kehtestanud sanktsioonid Venezuela tippametnikele, keda peetakse sahkerdajateks või inimõiguste rikkujateks, ja kutsus Ladina-Ameerika sama tegema.

Mandri suurvõimud on Venezuela režiimi tegevust tauninud, kuid suhtuvad ettevaatlikult majanduskriisis Venezuela majandusliku olukorra halvendamisse.

Ühendriikidel on suhetes Ladina-Ameerikaga keeruline pärand. Külma sõja ajal kehtestas Washington Kuubale kaubandusembargo ja toetas tihtipeale parempoolseid diktatuure vasakpoolsete liikumiste vastu.

Sel aastal ootavad Ladina-Ameerikat ees tähtsad valimised Brasiilias, Mehhikos ja Colombias.

Tillerson alustas Mehhiko-visiiti USA saatkonnas tööõhtusöögiga Mehhiko kolleegi Luis Videgaray, USA narkokontrolliameti juhi kohusetäitja ja kõrgete Mehhiko õigus- ja julgeolekuametnikega.

Reedel kohtub ta Mehhiko presidendi Enrique Peña Nietoga ja suundub seejärel Argentinasse Andide mäestikus asuvasse Bariloche´i kuurorti. Sealt lendab ta esmaspäeval Buenos Airesesse. Enne Washingtoni naasmist kolmapäeva õhtul külastab ta veel Peruud, Colombiat ja Jamaicat.

Tillersoni arvates võib Venezuela armee Maduro võimult kukutada

Tillersoni sõnul ei saa välistada ka võimalust Maduro kukutatakse Venezuela sõjaväe poolt.

Ta rõhutas, et ta ei kutsu üles režiimivahetusele ning et tal pole ka otseselt luureandmeid sellise plaani kohta, vahendas BBC.

Samas märkis ta, et Ladina-Ameerikas on sageli olnud just armee see jõud, kes tõsiste kriiside korral lõpuks sekkub.

Tillerson soovitas naljatledes Madurol asuda juba endale varjupaika välja vaatama, näiteks Kuubal.

"Kui köök tema jaoks liiga palavaks muutub, siis olen ma kindel, et tal on Kuubal mõningaid sõpru, kes annaksid talle kena rannaäärse villa," rääkis ta.

"Nii Venezuela kui ka teiste Lõuna-Ameerika riikide ajaloos on sageli olnud nii, et armeest saab muutuste jõud, kui asjad väga halvasti lähevad ja juhtkond ei suuda enam rahvast teenida," meenutas ta.

Venezuela välisminister Jorge Arreaza mõistis Tillersoni sõnad hukka ja kutsus Ladina-Ameerika riike üles "ühise vaenlase" vastu ühinema.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: