Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tillerson ei tagane väitest, et Süüria keemiarünnakute eest vastutab Moskva

USA välisminister Rex Tillerson 4. oktoobril Washingtonis.
USA välisminister Rex Tillerson 4. oktoobril Washingtonis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA välisminister Rex Tillerson jäi laupäeval oma väite juurde, et Venemaa kannab vastutust Damaskuse korraldatud keemiarünnakute eest Süürias, ehkki Moskva eitab ainuüksi rünnakute toimumise fakti.

"Need on lihtsalt vastuvõetamatud kemikaalide käikulaskmise juhud, mis rikuvad kõiki konventsioone, mille Venemaa on ise allkirjastanud. See rikub kokkuleppeid, mille Venemaa sõlmis ja millega võttis vastutuse keemiarelvade tuvastamiseks ja kõrvaldamiseks Süüriast," ütles Tillerson Varssavis.

USA välisministri sõnul on keemiarelvad endiselt selgelt Süürias ja neid kasutatakse riigis tsiviilelanikkonna, muu hulgas laste vastu.

"Seetõttu paneme Venemaa selle eest vastutama. Nad on Assadi liitlased, nende konventsioonide liige ja võtnud endale kohustusi. Nad peavad neid täitma," ütles Tillerson ühisel pressikonverentsil Poola välisministri Jacek Czaputowicziga.

Ühendriikide esidiplomaat süüdistas Venemaad keemiarünnakute kaasosaluses esmalt teisipäeval Pariis 29 riigi osalusel peetud kohtumisel, mille eesmärk oli edendada Süürias keemiarünnakute toimepanijate tuvastamist ja neile süüdistuste esitamist.

Venemaa ja Hiina on blokeerinud ÜRO-s kõik katsed kehtestada Süüria režiimile keemiarelvade kasutamise eest sanktsioone. Kolmapäeval kritiseeris Venemaa Tillersoni Süüria režiimi rutaka süüdistamise eest rünnakus Ida-Ghoutas ja heitis ette püüdlusi tõmmata sellesse ka Venemaa.

Aktivistid ja päästemeeskonnad süüdistasid esmaspäeval Süüria režiimi kloorirünnakus Damaskuse mässuliste kontrolli all olevas Douma eeslinnas, milles sai kannatada 20 tsiviilisikut. Douma asub Ida-Ghouta piirkonnas.

Damaskust on korduvalt süüdistatud keemiarelvade kasutamises kuus aastat kestnud konfliktis. ÜRO on süüdistanud  Süüria režiimi gaasirünnaku korraldamises 2017. aasta aprillis opositsiooni kontrolli all olevas Khan Sheikhuni külas.

Prantsusmaa andmeil on Süürias alates 2012. aastast kasutatud keemiarelvi 130 eraldiseisval juhul.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: