Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump olukorrast riigis kõnes: rajame kaasaegse immigratsioonikorralduse

{{1517371500000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

USA president Donald Trump ütles teisipäeval aastakõnes olukorrast riigis, et avatud piirid on lubanud narkojõukudel tungida Ühendriikide kogukondadesse ja tema plaani elluviimise korral saab riik turvalise, kaasaegse ja seadusliku immigratsioonisüsteemi.

"Paljud jõuguliikmed kasutasid ära räigeid lünki ja meie seadusi, et siseneda riiki ebaseaduslike, saatjata ja välismaiste alaealistena," ütles Trump kongressi kahe koja ühisistungil, viidates rühmitustele nagu El Salvadori MS-13.

Mittetoimiv süsteem võimaldas uimastitel ja jõukudel tungida USA "kõige haavatavamatesse kogukondadesse", ütles president kauaoodatud kõnes.

Ta kutsus kongressi immigratsiooni teemal poliitikat kõrvale jätma ja riigi immigratsioonisüsteemi ümber korraldama.

Kui Trumpil õnnestub oma immigratsioonikavale kongressi heakskiit saada, läheb käiku neljale sambale toetuv plaan, mis näeb ette nende kohtade karmistamist praegustes seadustes, mida Trump ja tema populistidest toetajad peavad nõrkadeks lülideks.

Esimene sammas hõlmab kodakondsuse väljavaate andmist alaealisena USA-sse saabunud umbes 700 000-le dokumentideta immigrandile ehk nn unistajale.

Teine sammas "kindlustab" Trumpi sõnul müüri ehitamise kaudu Mehhiko piirile ja immigratsiooniametnike arvu suurendamise teel "täielikult piiri".

Kolmas sammas teeks lõpu USA rohelise kaardi loteriile ja asendaks selle teenetepõhise süsteemiga selliste oskustega migrantidele, keda vajavad USA firmad.

Neljas sammas teeks lõpu "ahelmigratsioonile" ehk poliitikatele, mis lubavad migrantidel tuua Ühendriikidesse oma pereliikmeid.

Trump kuulutas, et tema plaan "rajab turvalise, kaasaegse ja seadusliku immigratsioonisüsteemi".

Täismahus saab Trumpi kõne üleskirjutust lugeda SIIT.

Täismahus videot kõnest ja demokraate esindanud rahvasaadik Joseph Kennedy III vastukõnest saab vaadata järgmistest akendest:

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: