Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Läti uuring: odavaimad köögiviljad on Vilniuses, kõige kallimad Tallinnas

Läti teadlaste koostatud Balti riikide pealinnade hinnavõrdlusest selgub, et kõige odavamalt müüvad köögivilja Vilniuse suured kaubaketid. Kõige kallimad on aia- ja põllusaadused aga Tallinnas.

Praegu on aiasaaduste hinnavõrdluseks halb aeg, sest eelmise aasta oma saak hakkab otsa saama ning juur- ja puuvilja tuleb sisse osta. Sel põhjusel on näiteks porgand, redised ja ploomid kallimad, kõik muu aga odavam kui detsembris. Ka pole kaubaketid hakanud hinnaga enda kasuks trikitama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Praegu saavad ostjad puu- ja juurviljad kätte odavamalt kui detsembris. Loomulikult on osa tooteid, mille hind on tõusnud. Selge, et need pole meie kohalikud saadused, vaid imporditud," selgitas Läti põllumajandusministeeriumi parlamendisekretär Ringolds Arnitis.

Kui teadlased hakkasid Läti põllumajandusressursside ja majandusinstituudis uurima, milline mõju on käibemaksu langetamisest olnud, siis selgus, et majanduses on veel palju teisi probleeme, millele seni pole tähelepanu pööratud ja mis käibemaksu langetamisest täit tulemust tunda ei anna.

Selgub, et Balti riikide pealinnade võrdluses on Riia hinnatase keskmine, mõne juurvilja puhul kallimgi ja kõige odavamalt suudetakse tervislikke saadusi müüa Vilniuses. Nii on kartul ja porgand Lätis kallimgi kui Eestis ja Leedus. Õunte, tomatite ja teiste praegu imporditavate kaupade keskmine hind aga näitab, et kalliduse esikohta hoiab Tallinn, järgnevad Riia ja Vilnius.

"Meie eesmärk on selgitada, miks sellised hinnad on kujunenud. Kas meil on ebaefektiivne kaubandusvõrk, vilets kliima või hoopis seepärast, et meil pole eriti palju kaubakette. Domineerivad ju ainult Rimi ja Maxima," rääkis Läti põllumajandusressursside ja majandusinstituudi professor, turu-uuringute juht Inguna Gulbe.

Läti teadlased leiavad ka, et Riias müüdav köögi- ja puuvili on märksa kvaliteetsem kui Tallinna poodides pakutav. Ja kui vaadata ka teisi toidukaupu, on pilt mitmekesisem.

"Lihatooted, eriti vorstid on Eestis odavamad kui Lätis ja Leedus. Lätis on madalam hind jahul ja jahutooteil. Kaerahelbed ja jahu on meil odavam kui Leedus ja Eestis. Leedus seevastu maksavad vähem piim ja piimatooted. See on nii, sest Eestis on väga tugevad lihatööstused, Lätis on aga heal tasemel teraviljasektor.

Läti käibemaksulangetuse peaeesmärk on tõsta oma põllumeeste konkurentsivõimet ja vähendada varimajandust. See saab täidetud, kinnitavad nii ministeeriumi esindajad kui ka teadlased.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: