Esoteerikausku eestlased ostavad miljonite eest kive ja kristalle ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Poolvääriskivide müügiga kaasneb e-poodides jutt nende väidetavast võluväest.
Poolvääriskivide müügiga kaasneb e-poodides jutt nende väidetavast võluväest. Autor/allikas: Jennifer C./Flickr Creative Commons

Esoteerikausku eestlased ostavad igal aastal miljonite eest kokku poolvääriskive, kristalle jm tõestamata toimega esoteerikakaupa, näitavad ohtrate kivipoodide käibed.

Märksõnaotsingu peale tuleb Google'ist kiiresti välja vähemalt 25 esoteerikale pühendunud e-poodi, mis tegelevad poolvääriskivide ja kristallide müügiga. Enamik neist peab kusagil ka pärispoodi.

Ehkki krediidiinfo andmetel ei lähe kõigil võrdselt hästi, on paljude käibed siiski muljetavaldavad. Selle põhjal tundub eestlane olevat poolvääriskiviusku.

Poolvääriskivide e-poodide juurde käib palju juttu, mis omistavad kividele raviomadusi ja muid tervist toetavaid funktsioone.

Kaupluste koduleheküljed räägivad kindlas kõneviisis kivide spetsiifilisest positiivsest mõjust, et aidata huvilisel endale sobivat kivi välja valida ja õpetavad, kuidas oma pendliga suhtlema hakata või kristalli puhastada.

"Kristallidele meeldivad kindlad ülesanded, süsteem ja kord. Seetõttu soovitan Sul oma kristallidele anda kindlad eesmärgid ehk siis palved, millega üks või teine kivi lähtuvalt oma omadustest Sind aidata saaks. Sel moel aktiveerid Sa oma uue pereliikme," soovitatakse ühel esoteerikalehel.

Kõik hädad saavat aga alguse kõritšakrast, mille töökorras hoidmiseks suunatakse inimene poodi omale sobivat kivi soetama. Lisaks kividele-kristallidele müüvad poed ka teraapiaseansse, kus ikka oma kividega suhtlema ja neid "õigesti" kasutama õpetatakse.

Jutust on kasu, inimesed ostavadki kive ja seansse.

Kolm poodi annab poole käibest

Esoteerikaga tegelevaid kauplusi on palju, ent väga suuri, üle 100 000-eurose aastakäibeni küündib neist umbes kaheksa. Neli suurima käibega poodi annab kokku umbes poole kogu käibest.

Suurima käibega esoteerilisi kive müüv pood on üksiti vanim omataoline - Loitsukeller Tallinna vanalinnas. See 1997. aastal asutatud kauplus annab tööd 13 inimesele ja nende käive küündis 2016. aastal pea poole miljoni euroni, kasumit teeniti ligi 30 000 eurot.

Loitsukeller müütab lisaks kividele ka tarokaarte, pendleid, aroomiteraapiatarvikuid, väetoitu ja amulette.

Pea sama suure, üle 400 000-eurose käibega on ka La Tene esoteerikabutiik, nagu ettevõte ise end tituleerib. Seejuures teenisid nad kasumit üle 170 000 euro. Poodi peab end selgeltnägijaks nimetav Tene Laul, kelle üks kauplustest asub Kuressaares ja teine Tallinnas. La Tene müüb poolvääriskivide kõrval ka neist tehtud ehteid, samuti pendleid, küünlaid, viirukit, rituaaltaimi jms. Lisaks vahendab La Tene butiik sõnumeid inglitelt, kristallide ja ruunidega ennustamist, unenägude seletamist jms. Kauplustes töötab 13 inimest.

Edukas on ka Kristallihaldjate pood, kelle käive ulatas 2016. aastal üle 200 000 ning kasum üle 50 000 euro. Töötajaid on kaheksa.

Lisaks suurele kividevalikule pakub Kristallihaldjate kauplus müügiks eraseansse, mida viivad läbi terapeudid. "Tule ja luba endal kogeda puhtaid valgusenergiaid, hoitust ja selgust," kutsub tutvustus kodulehel. Muu hulgas tegutseb lausa eraldi laste kristallikool. Raha osavõtu eest osatakse küsida ilusate sõnadega: "seansi tasakaalupanus on 35 eurot". Seanss ise kestab poolteist tundi ja sellega antakse kaasa ka omamoodi garantii: "Seansi lõppedes vahendan kogu info kristallidelt ainult Sulle. Soovi korral vahendan sõnumeid ka inglitelt."

Ligi 200 000-eurose käibega on ka nõiasaatest tuttava Marilyn Kerro esoteerikapood, millele Krediidiinfo on andnud AA-reitingu. 2016. aastal teenis Kerro firma Mecero üle 50 000 euro kasumit.

Suuremate, üle 100 000-euroste käivetega on veel 2002. aastast tegutsenud Valgusesaar ja Pärlipesa, pisut väiksemate käivetega on Universus Kristallikeskus ja Kuukivi helmepood.

Kirjastaja Epp Petrone Tartus asuv 2016. aastal asutatud kivipood Indiast jõudis ligi 50 000-eurose käibeni, kasumit teenis kauplus pisut üle 4000 euro. Töötajaid on ettevõttes kolm.

Ent, nagu öeldud, väiksemaid tegijaid on veel kümneid ning mõne kristallipoe leiab pea igast Eesti linnast.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: