Eestlaste esoteerikalembus toob "nõiaraamatute" autoreile korraliku teenistuse

Marilyn Kerro Lasnamäe Centrumis oma raamatusse autogramme jagamas.
Marilyn Kerro Lasnamäe Centrumis oma raamatusse autogramme jagamas. Autor/allikas: Toni Läänsalu/Eesti Meedia/Scanpix

Raamatumüügi edetabelitest leiab sageli teoseid, kus "nõiad", "selgeltnägijad" ja muud endale erilisi võimeid või erakordseid teadmisi omistavad inimesed õpetavad lugejaid elumurede või haigustega toime tulema. Autorite ettevõtete käibenumbritest ilmneb, et kirjatöö tasub end ära.

End vaimsete praktikate õpetajaks ja terapeudiks nimetav Kreet Rosin ning teadjanaisena esinev Mai-Agate Väljataga on andnud välja hulga raamatuid nii koos kui eraldi.

Raamatute pealkirjad lasevad aimata, et need on mõeldud hädasolijatele, kes otsivad vastuseid nii oma elumuredele kui ka haigustele: "Külluse ja armastuse sagedus", "Teadliku arengu logiraamat", "Vähi varjatud sõnumid" on vaid mõned teostest, mida nende autorite sulest poelettidelt leiab. Neist viimane, vähiteemaline üllitis sedastab: "Vähkkasvaja = arenguvajadus".

Raamatu juurde saab osta ka selle juurde kuuluva CD meditsioonidega, mille tutvustustekst lubab julgelt: "Ei ole ühtegi ravimatut seisundit ega pöördumatut protsessi, on vaid mõned inimesed, kes ei ole valmis tervenema." Rosina raamatut "Piirangutest priiks" kohta on aga kirjas, et "Juba ainuüksi selle raamatu lugemine võib aidata sul vabaneda mingist hulgast piirangutest, kuna autor on teksti sel moel energeetiliselt programmeerinud."

Kodulehel pakub Rosin ka teraapiaid, mille hind jääb vahemikku 50-100 eurot, kuid mitme teraapia puhul on välja toodud vajadus läbida mitu seanssi.

Rosina ja Väljataga raamatuid annab välja Rosinale kuuluv osaühing Mekaks OÜ, mis tegeleb nõupidamiste ja messide korraldamisega ning raamatute kirjastamisega. Varasematel aastatel on selle käive olnud veidi alla 80 000 euro, kuid mullu pisut üle 60 000 euro ning selle tõid peamiselt raamatute müügitulu ja seminar-konsultatsioonid.

Kasumlikkusega ettevõte samas ei hiilga - mullu jäädi kahjumisse 7000 euroga, 2016. aastal 4700 euroga ning 2015. aastal ligi 13 000 euroga. Omakapitali oli Mekaks OÜ-l mullu ligi 65 000 eurot. Töötajaid oli ettevõttes keskmiselt kaks, kuid tööjõuna kasutati ka allhankeid. Töötasudeks maksti 28 000 eurot ning üheliikmelise juhatuse liikmele ehk Rosinale endale arvestati tasudena 14 300 eurot.

Mai-Agathe Väljatagale ei kuulu Krediidiinfo andmetel ühtki ettevõtet - tema osaühing Avanemine on registrist kustutatud juba 2006. aastal.

Pauksoni kirjastus tegutseb juba mitukümmend aastat

Horoskoopide koostajana tuntud Edda Paukson annab oma astroloogiaraamatuid välja isikliku kirjastuse, juba mitu aastakümmet tegutsenud Luna Radix kaudu. Kirjastus avaldab igal aastal "Astroloogilise abimehe", mille sisuks on ennustused stiilis "Aprillis on Sõnnil lootust oma rahalist seisu parandada".

Kirjastus paistab silma üsna stabiilse käibega, mis on viimastel aastatel pisikeste sammudega vähenenud - mullu ligi 39 000 eurot, 2016. aastal ligi 44 000 eurot ja 2015. aastal ligi 47 000 eurot. Ettevõtte omakapital oli üle 192 000 euro.

Ka kasuminumber on tasapisi langenud - 2015. aasta 32 000 euro juurest vähenes see 2016. aastaks 25 000 euroni ja eelmisel aastal oli see 11 442 eurot.

Raamatulettidelt leiab ohtralt ka telesaateist tuntuks saanud "nõid" Nastja raamatuid ning näiteks Apollo raamatupoe selle nädala TOP 10-s on neljandal kohal tema tähtkujuraamat, mis on Rahva Raamatus menukamate raamatute hulgas viies. Kuid autoril, kes oma pärisnime pole avalikkusega jaganud, ei ole oma ettevõtet.

Lausa 14 Nastja teost välja andnud kirjastuse Fookus Meedia juhataja Siim Saidla ütles ERR-ile, et neil on tema kui eraisikuga autorileping. Seega jääb saladuseks ka see, kui palju Nastja arvukad raamatud talle tulu toovad. Nastja kõrval ka teiste autorite loomingut avaldava kirjastuse enda mullune käive oli ligi 881 000 eurot, kuid siiski jäädi üle 54 000 euroga kahjumisse.

Arstide liidust välja heidetud Raudsik naudib lugejamenu

Edetabelites on Nastjast veel kõrgemal kohal hetkel Riina Raudsiku teos "Tagasi tervise juurde" - Apollos teisel ja Rahva raamatus neljandal -, mille tutvustuses teatab Raudsik, et inimesed ägavad ravimite koorma all, aga krooniliste haigete arv aina kasvab.

Ehkki Raudsikut ei saa "nõidade" hulka liigitada - tal on arstiharidus ning ta töötas aastaid Jüri tervisekeskuses perearstina - visati ta 2015. aastal arstide liidust välja ning ta loobus perearstiametist. Arstide liit heitis Raudsikule ette, et ta reklaamis oma avalikes esinemistes ravimeid või ravimeetodeid, mille ohutus ja toime ei olnud tõendatud.

Raudsik kuulus näiteks MMS-i tarvitamist propageerivasse sotsiaalmeedia gruppi ning on kirjutanud eessõna nii vaktsiinivastasele teosele kui ka kloordioksiidi manustamist propageerivale raamatule. Samuti on Raudsik söögisooda kui enamiku haiguste vastu aitava tõhusa vahendi eestkõneleja, ehkki teadus sellises ravimeetodis kasu pole leidnud.

2016. aasta suvel asutas Raudsik osaühingu Dr Riina Raudsik ning 2017. aasta kohta esitatud esimese majandusaasta aruande kohaselt tõi ettevõtte tegevus talle ligi 23 000-eurose käibe juures üle 10 000 euro kasumit. Tööjõukulusid oli 2300 eurot ning osaühingu ainus töötaja oli Raudsik ise. 

Esoteerikahuviliste hulgas suurt populaarsust kogenud Luule Viilma pärandiga tegeleb edasi tema lesk Arvo Viilma, kellele kuulub osaühing Prema. Ettevõte tegutseb praegu tagasihoidlikult - selle käive oli eelmisel aastal veidi alla 9000 euro ning aasta varem 11 565 eurot. Mullu jäi Prema üle 2000 euroga kahjumisse.

Kerro raamat müüdi kiiresti läbi

Venemaa telesaadete kaudu tuntust kogunud "selgeltnägija" Marilyn Kerro on seni välja andnud ainult ühe raamatu - "Saatuse peegelpilt", kus autor jutustab oma elust, õpetab käejooni lugema ja poolvääriskive valima.

Ajakirjade Kirjastuses 2016. aastal välja antud teos oli toona Rahva Raamatu aasta müügiedetabelis kaheksandal ja Apollos seitsmendal kohal ning pääses Rahva Raamatu edetabelis 12. kohale veel ka aasta hiljem.

Praeguseks on raamat välja müüdud. Küll aga saavad Kerro-huvilised soetada endale tema raamatus tutvustatud poolvääriskive, kõikvõimalikke ehteid ja muud kaupa, sest Kerrole kuulub õe Ewelyn Kerroga kahasse osaühing Mecero, mis alustas Tallinnas Mecca poe pidamist 2015. aastal. Mullu käivitas ettevõte e-poe ja tänavu avati pood ka Tartus.

Mecca müüb ehteid, korraldab seminare ja nõustab inimesi. E-poes pakutavate toodete seas on kõikvõimalikke ehteid ja iluasju, millele omistatakse müstilisi omadusi ning mille hind on võrdlemisi krõbe. Näiteks kaitseamulett autosse maksab poolsada eurot, 93,50 euro eest saab tellida Kerro valmistatud käevõru ning 70-eurone kiastoliit on kodulehe kirjelduse kohaselt juur- ja kroontšakrat aktiveeriv ja aurat parandav. Kopsakamat rahakotti on tarvis neil, kes soovivad osta voodoo-nukku - nende hind küündib ligi 300 euroni.

Kõik see võiks tunduda jabur või naljakas, kuid poe käibenumbrid näitavad, et inimesi, kellele sellised tooted korda lähevad, jagub. Eelmisel aastal kasvatas ettevõte käivet - aasta varem oli see 185 000 eurot, mullu aga ligi 227 000 eurot. Kasum samal ajal kahanes - 2016. aastal oli see üle 54 000 euro, eelmisel aastal aga üle 39 000 euro.

Tööjõukulud olid ligi 49 000 eurot ja töötajate keskmine arv oli täistööajale taandatuna kolm.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: