Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Velman: orjalik Eesti teenib uut suverääni USA-d

{{1518686280000 | amCalendar}}
Riigikogu väliskomisjoni liige Vladimir Velman (Keskerakond)
Riigikogu väliskomisjoni liige Vladimir Velman (Keskerakond) Autor/allikas: ERR

Riigikogu keskerakondlasest väliskomisjoni liikme Vladimir Velmani hinnangul elame me praegu Eestis sõjaka diletantismi ajastul, mis on tingitud orjalikust soovist teenida uut suverääni USA-d.

"Ma ei oota juba ammu Eesti "kompetentsetelt" organitelt ega selle eest vastutavatelt isikutelt kainet vaadet rahvusvahelistele asjadele," ütles Velman ajalehele Stolitsa, kui pidi kommenteerima eelmisel neljapäeval Eesti Välisluureameti välja antud raportit "Eesti rahvusvahelises julgeolekukeskkonnas", mille põhitähelepanu oli suunatud Venemaale.

"Kahjuks elame me sõjaka diletantismi ajastul, mis on tingitud orjalikust soovist teenida uut suverääni, milleks on Ameerika Ühendriigid. Ma isiklikult ei kuulu nende hulka, kes elavad pidevas hirmus, et Venemaa tungib Eestile kallale. Vastupidi, ma arvan, et sellise hirmu üleskütmine viib naaberriigiga lõplikult normaalsete suhete läbilõikamisele, sh majanduslike suhete, mis omakorda langetab meie sündivuse näitajaid ja viib lõpuks riigi füüsilisi kaotamiseni."

Velman leiab ka, et tänase päeva suurim oht Eestile ei tulene mitte välistest teguritest, vaid praegustest poliitikutest.

"Oht seisneb selles, et puudub kaine ja aus pilk elule ning kardetakse tervemõistuslike seisukohtade eest seista. Mitte mingi NATO ega ka luure organisatsioon ei lisa kodanikujulgust ühiskonda, millel on orja hing."

Ühtlasi esineb Keskerakonda kuuluv riigikogu liige provokatiivsete seisukohtadega Eesti omariikluse õigusliku järjepidevuse osas.

"Mis puudutab Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva, siis on selle daatumi tõlgendamine raske isegi meil Eestis. Selge on vaid üks - 100 aastat tagasi kuulutati esimest korda välja iseseisev Eesti. Kõik ülejäänu, mis on juhtunud selle aja jooksul meie maal, vajab alles järeltulevate põlvede hinnangut."

Velmani väljaütlemisele reageeris sotsiaalmeedias väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson: "Vladimir võiks väliskomisjoni liikmena ikka selle töös sagedamini osaleda. Nendel vähestel istungitel, kui meie juures on olnud ka keskerakondlasest peaminister Jüri Ratas, on Vladimir oma mõtted enda teada jätnud. Samas näitab keskerakondliku Tallinna linnavalitsuse poolt rahastatud Stolitsa oma tõelist palet, taaskord. Mõjutustegevus ajakirjanduse sildi all käib täie hooga."

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: