Nazarbajev kiitis heaks kasahhi keele uue tähestiku

Kasahstani president Nursultan Nazarbajev.
Kasahstani president Nursultan Nazarbajev. Autor/allikas: AP/Scanpix

Kasahstani president Nursultan Nazarbajev allkirjastas ukaasi, mille kohaselt võetakse kasutusele kasahhi keele uus ladina kirjal põhinev tähestik.

Eelmise aasta oktoobris oli Nazarbajev juba allkirjastanud ukaasi viia tähestik etapiti üle ladina tähestikule hiljemalt 2025. aastaks, vahendas RIA Novosti.

Tookord rõhutas riigipea, et see samm ei kujuta mingil viisil venekeelse elanikkonna, vene keele või teiste keelte õiguste piiramist.

Esimene ukaasi alusel välja töötatud ladina kirjal põhinev tähestik pälvis aga ühiskonnas palju kriitikat. 32 tähestik koosnevas tähestikus kasutati nimelt rohkelt ülakomasid, mis paljude spetsialistele ja ka tavakodanike arvates raskendas lugemist ja kirjutamist.

Tähestiku uues versioonis on endiselt 32 tähte, kuid ülakomasid enam pole. Selle asemel on kasutusele võetud uued diakriitilised märgid ja täheühendid (sh, ch).

Ajaloo jooksul on kasahhi keelt kirjutatud nii vanas turgi kirjas, araabia tähestikus, kirillitsas kui ka ladina tähestikus. Kuni 1920. aastateni kasutati araabia tähestikku, millele järgnes lühiajaline ladina kirjal põhineva tähestiku kasutamine. 1940. aastal võeti aga kasutusele 42 tähest koosnev kirillitsa tähestik.

Kavatsusest minna üle ladina tähestikule teatas president Nazarbajev esimest korda 2006. aastal.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: