Ajakirjanikud süüdistavad Vene duumasaadikut ahistamises

BBC Venemaa osakonna ajakirjanik Farida Rustamova süüdistab duumasaadik Leonid Slutskit seksuaalses ahistamises. Rustamova on kolmas ajakirjanik, kes avalikult teda ebasobivas käitumises süüdistab.
Slutski eitas süüdistusi ning ähvardas naised laimamise eest kohtusse kaevata, vahendas BBC.
Rustamova salvestas aasta tagasi juhtunu. Helisalvestis on BBC-l olemas, kuid ettevõte on otsustanud seda mitte avaldada.
Eelmise aasta 24. märtsil külastas Rustamova riigiduuma välisasjade komisjoni juhti Leonid Slutskit tema parlamendi kontoris selleks, et saada kommentaari toonase Prantsusmaa presidendikandidaadi Marine Le Peni visiidi kohta Venemaale.
Vestluse käigus muutis Slutski ootamatult teemat ja küsis, kas naine tahaks lahkuda BBC-st ja töötada tema heaks.
Kui Rustamova keeldus, kurtis mees: "Sa püüad minu juurest ära minna, sa ei taha mind suudelda, sa haavad mu tundeid."
Helisalvestiselt on kuulda, kuidas Rustamova selgitab, et tal on peigmees, kellega loodab abielluda.
"Suurepärane, sa oled siis tema naine ja minu armuke," ütles Slutski seepeale.
Rustamova sõnul lähenes Slutski seejärel talle ja hakkas teda käperdama. "Ma ei saanud aru, mis toimus. Ma olin sõnatu, pomisesin imelikke hääli, ma olin lihtsalt tuim. Ma pahvatasin välja midagi sellist, et ei lähe enam kunagi tema juurde, sest ta käperdas mind," kirjeldas ajakirjanik.
Slutski reaktsioon jäi samuti helisalvestisele. "Ma ei käperda inimesi. No, olgu, veidikene. "Käperdama" on kole väljend," sõnas ta.
BBC palus Slutskilt selle kohta kommentaari, kuid ta ei ole vastanud.
Rustamova on üks kolmest naisajakirjanikust, kes Slutskit seksuaalses ahistamises on süüdistanud. Sama on viimase kahe nädala jooksul teinud telekanali RTVI toimetaja asetäitja Jekaterina Kotrikadze ja telekanali Rain produtsent Daria Žuk.
Slutski tunnistas skandaali pärast president Vladimir Putini pöördumist föderaalkogu poole eelmisel nädalal. Tema sõnul on tegemist poliitilise skeemiga. "Nad sundisid neid sellest kirjutama," ütles ta BBC ajakirjanikele.
"Inimesed pole rahul, et välisasjade komisjoni, sealhulgas komisjoni juhi võim on suurenenud. See on minu arvates tüüpiline näide tellimustööna valminud ajakirjandusest, mis meie võimu vähendamise asemel on tõenäoliselt seda hoopis tugevdanud," rääkis ta.
Riigiduuma rõhutas, et Slutski süü ei ole tõendatud ning julgustas väidetavaid ohvreid esitama kaebuse parlamendi eetikakomisjonile.
Duuma spiiker Vjatšeslav Volodin ütles kolmapäeval ajalehele Vedomosti, et poliitika peaks jääma poliitikutele. "Me uurime seda, kuid lool on alati kaks poolt," sõnas ta.
"Seega, kui pärast juriidilist protsessi selgub, et tegemist oli provokatsiooniga, mida me siis teeme? Kui sa solvad kedagi, siis sa peaksid andeks paluma. Kui sa provotseerid kedagi, siis sa peaksid kandma vastutust," rääkis Volodin.
Ta lisas, et naisajakirjanikud, kes kardavad Venemaa parlamendi tööd kajastada, peaksid mujal töötama.
Rustamova valmistab ette avaldust eetikakomisjonile. Ta ütles, et Slutski ei ole temalt andestust palunud.
Venemaal ei ole olnud seksuaalsete ahistamise vastu sellist reaktsiooni nagu on olnud hiljutiste skandaalide valguses USA-s ja Lääne-Euroopas.
After wishing an early happy International Women's Day to all the ladies, State Duma Speaker Vyacheslav Volodin shared this pearl of advice with women journalists today. pic.twitter.com/30IdP1SW56
— Meduza in English (@meduza_en) March 7, 2018
Toimetaja: Merili Nael