Peaarst: haigete külastamise keeld kaitseb patsiente ja töötajaid
Tänasest kehtestas Ida-Virumaa keskhaigla haigete külastamise keelu. Intervjuus ERRile rääkis Ida-Virumaa keskhaigla peaarst Aime Keis, et sel aastal on haiglas surnud grippi juba kaks inimest.
Miks kehtestasite tänasest külastamiskeelu?
Sest gripi levik on jõudnud ka meile ja ta on levinud plahvatuslikult, nii et meie infektsioonikontrollidirektor leidis, et nüüd on õige aeg piirata haigete külastamist, vältimaks gripi levikut praegusest veelgi intensiivsemalt.
Milles väljendub see suur levik?
See väljendub selles, et pöördumiste arv sellel nädalavahetusel kasvas plahvatuslikult. Inimesi, kellel olid gripi sümptomid või päris diagnoositud gripp, oli 50 ringis. Kahjuks on ka kaks surmajuhtumit. Praegu ongi õige aeg gripi levikut piirata.
Keda see külastuskeeld kaitseb? Kas see kaitseb haiglas olevaid patsiente, külastajaid või hoopis haigla töötajaid?
Eelkõige kaitseb see ravil viibivaid patsiente. Haiglaravi vajavad üldjuhul haiged inimesed ja nende immuunsüsteem on nõrgem ehk nad on viirushaigustele vastuvõtlikumad ja neil on suurem oht saada viirushaigustest tüsistusi.
Teiseks loomulikult tuleb kaitsta ka personali, sellepärast et personali on vähe ja kui paljud neist on haigestunud, siis võib tekkida raskusi vahetustesse inimeste leidmisega.
Kas see külastuskeeld puudutab vaid mõnesid osakondi või kogu Ida-Virumaa keskhaiglat?
See laieneb ikkagi kogu haiglale.
Kuulutasite välja külastamiskeelu, kuid on olemas ka selline mõiste nagu karantiin. Mis neil vahet on?
Karantiin on sellisel juhul, kui on piiratud ka patsientide liikumine ehk patsiendid on isoleeritud. Praegu saavad patsiendid oma osakonna piires liikuda. Sellist keeldu, et nad palatist välja ei tohi tulla, praegu ei ole. Võimaluse korral muidugi on isoleeritud praegugi need patsiendid, kellel on gripp diagnoositud. Kahjuks kõik ei mahu nakkushaiguste osakonda, kuigi enamik gripihaigeid on ikkagi koondatud nakkushaiguste osakonda, kus on isoleerimisvõimalused kõige paremad.
Kas oskate ennustada, kui kaua see gripilaine kestab?
Terviseameti prognoosile toetudes võib haigestumine viirushaigustesse kesta aprilli lõpuni.
Kas nii kaua kestab ka külastamiskeeld?
Ei, külastamiskeeld kehtib vastavalt situatsioonile. Kui on näha, et just grippi haigestumine hakkab vähenema, siis ka külastuskeeld lõpeb.
Kas see külastuskeeld võib üle minna ka karantiiniks?
Muidugi on see võimalus olemas, kuigi ma loodan, et nii ei lähe.
Miks on tavaliselt just kevaditi gripipuhangutega probleemid?
Pikk talv on selja taga ja talved ei ole meil väga külmad ning seetõttu viirused levivad aktiivsemalt. Ja ka inimesed on viirushaigustele pärast pikka talve vastuvõtlikumad, seda enam, et meil pole olnud korralikke suvesid.
Milline on kõige lihtsam moodus, et vältida grippi jäämist?
Kõige lihtsam moodus on mõistagi oma immuunsust tugevdada: kvaliteetne toit, piisav liikumine, kvaliteetne elustiil.
Ja tuleb toonitada seda, et kui on tunne, et hakatakse haigeks jääma, ja hakkavad ilmnema haigussümptomid, on mõistlik ikka koju jääda ja oma perearstiga kontakteeruda. Töötajad peaks töövõimetuslehe võtma, et mitte hakata levitama seda infektsiooni teistele.