Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lugovoi mõnitas 2010. aastal Berezovskit sünge "naljaga"

Lugovoi poolt Berezovskile saadetud T-särgi tagumine pool
Lugovoi poolt Berezovskile saadetud T-särgi tagumine pool Autor/allikas: Litvinenko raporti materjalid

Eile Londonis Aleksandr Litvinenko mõrva asjaolusid käsitlevat raportit tutvustanud Briti kohtunik sir Robert Owen juhtis muuhulgas tähelepanu ka ühele kummalisele "naljale", mille tegi 2010. aastal Litvinenko mõrvas süüdistatav Andrei Lugovoi.

Nimelt andis Lugovoi 2010. aastal Moskvas ühele oma tuttavale T-särgi ja palus selle kingi toimetada Inglismaale endisele oligarhile Boriss Berezovskile, kes oli tuntud Kremli-kriitik ja Litvinenko sõber, vahendas BBC.

T-särgil oli kaks lauset. Ette oli inglise keeles kirjutatud "Polonium-210 CSKA London, Hamburg. Jätkub." (POLONIUM-210 CSKA LONDON, HAMBURG To Be Continued) ja taha "CSKA Moskva tuumasurm koputab su uksele" (CSKA Moscow Nuclear Death Is Knocking Your Door).

"T-särki võib tõlgendada ka nii, et härra Lugovoi tunnistab, et ta mürgitas härra Litvinenko ning et ta on kindel, et Venemaa ei anna teda kunagi välja. Ning et ta soovis härra Berezovskit selle asjaoluga mõnitada," rääkis kohtunik Owen.

"Muidugi võis see olla ka lihtsalt üks erakordselt maitsetu nali," lisas ta.

2013. aasta märtsis leiti Berezovski surnuna tema Berkshire'i krahvkonnas asuvast kodust. Surnukeha avastati suletud vannitoast Berezovski turvamehe poolt. Briti politsei hinnangul sooritas Berezovski enesetapu poomise läbi, kuid absoluutset kindlust selles osas pole siiani. Juhtumit pikka aega uurinud eksperdid midagi otseselt kahtlast siiski ei leidnud.

Eile keskpäeval avaldati Suurbritannias avalik raport, mis käsitleb 2006. aastal Londonis mõrvatud endise vene luuraja Aleksandr Litvinenko mõrva. Raportis peetakse tõenäoliseks, et Litvinenko mõrvale andis heakskiidu president Vladimir Putin isiklikult. (Raportiga saab tutvuda SIIN.)

Venemaa teatas, et peab raporti sisu kallutatuks ja poliitiliselt motiveerituks. Mõrvas süüdistatud Andrei Lugovoid ja Dmitri Kovtuni aga pole endiselt kavas Suurbritanniale välja anda.

Lugovoi teatas omakorda, et peab kogu raportit absurdiks, mis põhineb mõttetustel ja väljamõeldistel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: