Pennsylvania valimistel saatis demokraadist kandidaati haruldane edu

Foto: AFP/Scanpix

USA esindajatekoja erakorralistel valimistel Pennsylvania osariigi 18. valimisringkonnas saatis edu Demokraatliku Partei kandidaati. Lõplikud tulemused pole veel selgunud, kuid demokraadist kandidaat on end juba võitjaks kuulutanud.

Valimised on analüütikute hinnangul oluliseks verstapostiks USA poliitilise olukorra hindamisel enne sügisel toimuvaid kongressi vahevalimisi. Nimetatud Pennsylvania lääneosa piirkonna näol on tegu vabariiklaste kantsiga, kus 2016. aasta presidendivalimiste ajal edestas Donald Trump demokraadist konkurenti Hillary Clintonit 20 protsendipunktiga. Seega võib demokraat Conor Lambi kandidatuuri edukaks lugeda ka siis, kui ta peaks kõikide häälte kokku lugemise järel vabariiklane Rick Sacconele napilt kaotama, vahendasid Reuters ja Politico.

Hetkel, kui oli loetud 99 protsenti häältest kõikidest jaoskondadest, oli demokraat Lamb kogunud 49,8 protsenti häältest, vabariiklane Saccone aga 49,6 protsenti häältest.

Ükski uudisteagentuur ega väljaanne pole Lambi veel võitjaks kuulutanud, sest vahe kandidaatide vahel on lihtsalt nii väike. Sisuliselt tuleb ära oodata veel posti teel antud hääled ning võitja edumaa võib olla vähem kui tuhat häält. Lisaks on kaotajal pärast ametlike tulemuste avalikustamist õigus nõuda häälte uuesti üle lugemist.

Praegu on lugemata hääli nii demokraate kui ka vabariiklasi toetavatest piirkondadest,

33-aastane Lamb on end siiski juba võitjaks kuulutanud ning tema meeskonna hinnangul saab ta rohkem kui 400 häält konkurendist rohkem. 60-aastane Saccone omakorda pole veel alla andnud ning kutsus üles lõplikke tulemusi ootama.

Demokraatidele annab Lambi edu lootust sügisesteks valimisteks

Lambi edu on märkimisväärne näiteks seetõttu, et eelmise kahe valimisperioodi ajal ei käinud Demokraatlik Partei selles piirkonnas isegi oma kandidaati välja, sest vabariiklaste ülemvõim oli seal niivõrd suur.

Erakorralised valimised leidsid aset seetõttu, et seni piirkonda esindanud vabariiklane Tim Murphy astus abieluvälist suhet puudutava skandaali tõttu eelmisel aastal ise ametist tagasi - kõige olulisemaks nüansiks oli see, et end pereväärtuste kaitsja ja abordivastase poliitikuna esitlenud Murphy oli kutsunud oma armukest üles aborti tegema.

Olukorras, kus iga erakorralist kongressi valimist käsitletakse kui referendumit president Trumpi teemal, nägi Demokraatlik Partei järjekordset võimalust. Lambi taust oli samuti soodne - ta on nn mõõdukas demokraat ehk asub oma seisukohtade poolest erakonna tsentristlikul tiival, näiteks toetab ta relvakandmisõigust ja on isiklikult vastu abordile.

Samuti toetasid teda olulised ametiühingud ja ta hoidus Demokraatliku Partei tavapärasest retoorikast - Trumpi kritiseerimise peale ta eriti aega ei kulutanud ning keskendus pigem kohalikele majandus- ja sotsiaalküsimustele. Lisaks lubas ta, et ei toetaks esindajatekojas Nancy Pelosi kandidatuuri demokraatide juhi kohale.

See kõik tähendas, et vabariiklastel oli teda mitmetes küsimustes üsnagi raske poliitiliselt rünnata. Sacconet ei aidanud ka see, et Trump käis tema nimel Pennsylvanias kampaaniat tegemas.

Kuigi praegusi jõujooni esindajatekojas äsja toimunud valimine ei muuda, annab see demokraatidele lootust novembris toimuvateks kongressi vahevalimisteks. Sarnast lootust on varem andnud näiteks demokraatide võit Virginia kubernerivalimistel ja palju tähelepanu pälvinud erakorralised senativalimised Alabama osariigis.

Esindajatekoja puhul on demokraatidel vaja enamuse saavutamiseks võita juurde 24 saadikukohta. Vahevalimised toimuvad 85 piirkonnas, 55 neist võitis 2016. aasta presidendivalimistel Trump.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: