Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ossinovski kuri kiri TÜ kliinikumile: eirasite kokkuleppeid

{{1524210780000 | amCalendar}}
Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees/Eesti Meedia

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski leiab, et Tartu Ülikooli Kliinikum (TÜK) on käitunud Põlva ja Valga haigla sünnitusosakondi sulgedes kohaliku kogukonna suhtes sõnamurdlikult.

"Pöördun teie poole, et väljendada sotsiaalministeeriumi tõsist rahulolematust seoses teie poolt juhitava Põlva ja Valga haiglate sünnitusosakondade sulgemise protsessiga," alustas Ossinovski kirja TÜ kliinikumi juhatusele ja nõukogule.

Minister tuletas meelde, et kliinikumist sai mõlema haigla enamusaktsionär riigi heakskiidul. Võrgustumise käigus palus ta ministrina leppida nimetatud üldhaiglate ja nende omanikuga kokku nendes eriarstiabi erialades, mille osutamine kindlasti jätkub Valgas ja Põlvas ka pärast enamuse omandamist TÜ kliinikumi poolt.

Põlva haigla aktsionäride leping, mis sõlmiti 2017. aasta detsembris, ütles muu hulgas, et haigla pakub sünnitusabi vähemalt aastani 2019.

Ka veel 2017. aasta novembri viimastel päevadel Ossinovski allkirjastatud Põlva haigla funktsionaalne arengukava lähtub samuti sellest kokkuleppest ning ütleb, et 2020. aastal enam sünnitusabi ei planeerita.

"Sellest tulenevalt leian, et TÜK on käitunud kohaliku kogukonna suhtes sõnamurdlikult, kuna Põlva haigla nõukogu 13. märtsi otsuse kohaselt lõpetatakse sünnitusabi osutamine alates oktoobrist 2018. Sellega on sotsiaalministeeriumi hinnangul otseselt rikutud võrgustumise kokkulepet," märkis Ossinovski.

Minister tõi välja, et Valga haigla nõukogu 10. aprilli otsus sünnitusabi lõpetamiseks ei ole küll vastuolus võrgustumise lepinguga, ent vastamata on küsimus, milliseid jõupingutusi on TÜK teinud, et sünnitusabi osutamise lõpetamine sujuvam oleks.

Ossinovski tuletas TÜ kliinikumi juhatusele ja nõukogule meelde, et riikliku haiglavõrgu raviasutused on küll vormilt eraõiguslikud, ent neid ei saa kuidagi võrrelda vabaturu reeglite alusel toimiva ettevõtlusega.

"Tervishoiuteenuse osutamine on riigi poolt teile usaldatud funktsioon, mis peab tagama inimeste põhiseadusliku õiguse – õiguse tervise kaitsele. See tähendab, et mistahes muudatused, millel on otsene mõju patsientide heaolule ja turvatundele, tuleb enne avalikkusega läbi arutada," rõhutas minister.

Selliselt, avalikkuse põhjendatud huvi ning varasemaid kokkuleppeid eirates on otsuste vastuvõtmine demokraatlikus ühiskonnas Ossinovski hinnangul lubamatu.

"Tartu ülikooli kliinikumi asutaja esindajana palun arutada kujunenud olukorda nii juhatuse kui ka nõukogu tasandil, anda oma hinnang senisele protsessile ning kaaluda tõsiselt seniste otsuste ümbervaatamist," lõpetas Ossinovski.

Klaas: arutame, kui lisaraha leitakse

TÜ kliinikumi nõukogu esimees Urmas Klaas ütles ERR-i raadiouudistele, et põhimõtteliselt soovib minister üleminekuperioodi pikendada.

"Loomulikult on nõukogu valmis seda küsimust arutama. Aga selle tingimsueks on, et haigekassa peab leidma sel juhul lisarahastust, sest küsimus on eelkõige haigekassa lepingutes," sõnas Klaas.

Ossinovski ütles, et haigekassa otsa selles küsimuses vaadata ei saa, sest leping on haigekassal nii Põlvas kui Valgas aasta lõpuni.

"Tegemist arvestusliku kuluga - nii palju, kui sünde vastu võetakse, nii palju makstakse. Rahastus, mis neile on lubatud, on olemas aasta lõpuni," ütles Ossinovski, kes küsis selle reedel ekstra haigekassa nõukogu käest üle.

Haigekassast öeldi "Aktuaalsele kaamerale", et nende rahastus on teenusepõhine ja täiendavaid toetusi nad maksta ei saa.

Klaasi sõnul tegi sünnitusosakondade sulgemise ettepaneku haigekassa

Klaas ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tema näeb esimest korda ministrit, kes ei vastuta ise oma valdkonna eest.

"Minister Jevgeni Ossinovski on haigekassa nõukogu esimees ja haigekassa tegi ettepaneku, et 1. juulist käesoleval aastal võiks lõpetada sünnitusosakondade töö nii Põlva kui Valga haiglas," sõnas Klaas.

Reedel istus koos ka Haigekassa nõukogu. Ossinovski ütles pärast kohtumist, et sai haigekassa juhatuselt kinnituse, et haigekassa ei alustanud osakondade sulgemist.

"Juhatus kinnitas, et juhul, kui nõukogu peaks otsustama, et sünnitustegevusega jätkatakse sel aastal, siis lepingud on sõlmitud. Haigekassa on arvestanud, et aasta lõpuni on see teenus seal ka kättesaadav. Haigekassa siin selles küsimuses ei oma aktiivset rolli," rääkis minister.

Klaas heidab Ossinovskile ette pooltõe rääkimist. "Minister Ossinovski ei räägi kogu tõde, kui ta ütleb et haigekassa raha on olemas, lepingud on olemas. Jah, see on õige, aga see on pool tõde sellepärast, et sellest rahast ei jätku sünnitusosakondade töö korraldamiseks," ütles ta.

Klaasi sõnul on osakondade töö korraldamiseks vajalik 350 sünnitust aastas, kummaski haiglas sündimus selleni aga ei küündi.

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael, Elo Ellermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: