Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Naistearstide selts: sünnitusabi koondumine on andnud häid tulemusi

Valga haigla.
Valga haigla. Autor/allikas: ERR

Eesti naistearstide selts on seisukohal, et sünnitusabi liikumine suurematesse keskustesse on andnud häid tulemusi, samas peaksid riik ja kohalik omavalitsus tagama sünnitaja transpordi haiglasse ja vajadusel koju.

Sarnaselt Soome ja Rootsiga on sünnitusabi koondumise eesmärk riskirasedate ja enneaegsete sünnituste koondamine tervishoiuasutustesse, kus on igakülgne ja pidev valmisolek kiireks ja tõenduspõhiseks abiks ning olemas vajalikud tugistruktuurid.

Sünnitusabi viimine suurematesse keskustesse tõstab ravimeeskonna oskusi, võimaldab teha suuremaid investeeringuid kaasaegsetesse seadmetesse ja koolitustesse ning kokkuvõttes kindlustab patsientidele parema abi, kirjutavad meedikud.

Liidu hinnangul peab jätkusuutlik tervishoiukorralduse planeerimine arvestama ka rahvastiku muutustega. Sündide arv on aastatel 1992-2016 kahanenud veerandi ehk 4518 sünnituse võrra, kirjutas liit sotsiaalministeeriumile.

Alates 2002. aastast on Eestis suletud kuus sünnitusosakonda ja see ei ole kaasa toonud väljaspool haiglat toimuvate sünnituste osamäära suurenemist. Eeldatavasti langeb sünnituste arv Eestis veelgi, sest kohe jõuab parimasse sünnitusikka see vanusrühm, kus sünnitajate arv on väiksem kui praegu.  

Samuti on muutunud erialaspetsialistide puudus väiksemates haiglates järjest tõsisemaks probleemiks, mis pärsib kohtadel sünnitusabi arengut. Mitmes haiglas ei ole võimalik kohapeal elavate töötajatega tagada valveringi ja ööpäevast valmisolekut. Mitmes haiglas pole valves lastearsti ja puudub vereteenistus.

Samas ei tohi liidu hinnangul sünnitusosakondade sulgemine negatiivselt mõjutada elukohalähedase ambulatoorse günekoloogilise ja ämmaemandusabi kättesaadavust; naistele tuleb tagada elukoha läheda heal tasemel rasedusaegne jälgimine ning sünnitusjärgne emadushooldus.

Valga haigla nõukogu otsustas aprillis Tartu ülikooli kliinikumis toimunud koosolekul sulgeda haigla sünnitusosakonna alates 1. juulist. Samuti on Põlva haigla nõukogu otsustanud sulgeda selle haigla sünnitusosakonna alates tänavu oktoobrist.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: