Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ossinovski: enne kindlustunde tagamist ei saa sünnitusosakondi sulgeda

{{1522671960000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Valga ja Põlva haiglaid külastanud töö -ja terviseministri Jevgeni Ossinovski eesmärk oli tuua ühise laua taha kõik sünnitusosakondade sulgemisega seotud osapooled. Visiidi olulisem tulemus on Tartu Ülikooli Kliinikumi lubadus anda ülevaade, kuidas plaanitakse suurenenud sünnitajate arvuga toime tulla. Õhku jäid küsimused, kas Valga sünnitusosakond suletakse ning kas Põlva sünnitusosakonnal on lootust jääda avatuks kauemaks kui käesoleva aasta oktoobri alguseni.

Veel enne kui minister Ossinovksi koosoleku laua taha jõudis, pidasid ta haigla ees kinni noored emad, kes rääkisid oma hirmudest ja muredest seoses sünnitusosakonna sulgemisega. Ossinovski sõnul on need tõsised, päris probleemid, millele peab ka Tartu Ülikooli Kliinikum vastama.

Ossinovski selgitas haiglatega seonduvat ka "Aktuaalse kaamera" stuudios. Ta ütles, et tema tegutsemise taga ei ole mitte lähenevad riigikogu valimised, vaid see, et kohalik kogukond pöördus tema poole abipalvega.

"Tartu Ülikooli Kliinikum on andnud lubaduse, et see plaan, kuidas raseduse jälgimine tulevikus välja näeb, kuidas patsiendi transport välja näeb, kuidas näeb välja raseda majutamine TÜ Kliinikumi juures juhul kui saabutakse sinna varem. Et kõik need küsimused on päris küsimused, tõsised teemad, mis tuleb enne läbirääkida ja siis kokkuleppele jõuda," rääkis Ossinovski.

Arutelu haigekassa, Naistearstide Seltsi, TÜ Kliinikumi ja Põlva haigla esindajate, kogukonna ning vallaesinduse vahel möödus rahulikus ja konstruktiivses õhkkonnas. Siiski ei toonud see ministrilt selgesõnalist sõnumit, kas Põlva haigla sünnitusosakond suletakse esimesest oktoobrist või mitte. Selle asemel lõi minister palli haigla nõukogu väravasse.

"Minister ei pane ühelgi haiglal ühtegi eriala kinni ega tee ühtegi neist lahti, see on haigla nõukogude pädevuses. Ma arvan, et nõukogu peaks tõsiselt kaaluma ka seda, et seda tähtaega või senist otsust muuta ja vähemasti veel järgmisel aastal võiks olla võimalus Põlva haiglas sünnitada küll," lausus minister.

Ka protestijatele jäi lootus, et inimestele antakse uue olukorraga harjumiseks pikem ülemineku- ning kohanemisaeg kui vaid mõned kuud.

"Mina sain siit kaasa selle sõnumi, et TÜ Kliinikum võtab nüüd kogukonna häält kuulda ja asub välja töötama plaani, mismoodi seda olukorda, tekkinud poliitilist olukorda lahendada. Jah, minule jäi küll selline mulje, et võib-olla ei suleta sünnitust oktoobri kuust," ütles "Põlva sünnitusosakonna kaitseks" eestvedaja Mari-Liisa Parder.

Valga haiglas kinniste uste taga toimunud kohtumise tulem oli see, et ministeeriumi, haigekassa, Tartu ülikooli kliinikumi, Valga haigla, kohaliku omavalitsuse ja kogukonna esindajad said omavahel kokku ja seisukoha välja öelda. Kas sünnitusosakond Valgas suletakse või mitte, ei selgunud.

"Leppisime kokku, et Tartu ülikooli kliinikum käib välja konkreetse ettepaneku kahes osas - mis puudutab kindlust ja kokkulepet selles osas, mis mahus ja viisil Valga haigla saab pikaajaliselt toimida. Teisalt käiakse välja konkreetne plaan ja alrutatakse kohaliku kogukonnaga läbi, mis puudutab rasedate jälgimist kohapeal ja seda, millisel viisil võiks teenus toimida juhul, kui langetakse otsus sünnitusabi Valgas sulgeda. Täna seda plaani veel pole. Enne, kui seda pole, otsuseid teha ei saa," rääkis Ossinovski.

Valga haigla nõukogu koosolek, kus peaks selguma sünnitusosakonna saatus, on juba järgmisel nädalal.

Kohalikud inimesed, kes kogusid Valga sünnitusosakonna kaitseks 2000 allkirja, ei saanud vastust, miks sünnitusvaludes pikk autosõit ja teadmatus, kas peret Tartu haiglas vajadusel üldse ootele võetakse, on kohapealsest sünnitusvõimalusest parem.

Valga haigla sünnitajate arvu võiks suurendada lätlased, kuid Eesti ja Läti riik pole suutnud kokku leppida, kuidas sünnitus Eestis neile täielikult kompenseeritaks.

"Kuni räägime printsiipidest, et koostööd võiks olla rohkem, et Eesti saaks lätlastele pakkuda paremat ja kiiremat teenust, seni on kõik nõus ja valmis tegema koostööd. Aga kui hakkame rääkima rahast, hakkab nende huvi päris kiiresti kahanema," lisas Ossinovski.

Naistearst ja Valga vallavolikogu esimees Külliki Siilak kurtis, et probleem ei puuduta ainult Põlva või Valga haiglate sünnitusosakondi, vaid puudutab kogu Eestit.

Teisipäeval üritab Valga haiglas kohaliku arstiabi tuleviku kohta selgust luua peaminister Jüri Ratas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: