Samost: Venemaa on üles ehitanud uue identiteedi mudeli

Anvar Samost ja Ainar Ruussaar.
Anvar Samost ja Ainar Ruussaar. Autor/allikas: ERR

Vikerraadio saates "Samost ja Ruussaar" märkis ajakirjanik Anvar Samost, et Vladimir Putini käe all on viimase 18 aastaga üles ehitatud Venemaa uus identiteedi mudel.

Samosti sõnul saab Putin tänastel presidendivalimistel kinnituse presidendina ning teisi - nominaalseid kandidaate oli vaja selleks, et näidata - võimalus on, kellel on soovi.

Ruussaare sõnul ei olegi Vladimir Putinil muud võimalust, kui säilitada oma võim või põgeneda riigist. "Ja praegu on tal võimalus säilitada oma võim, sest vaata, kes on tema vastaskandidaadid," tõdes Ruussaar.

"Kandidaadid, kelle ta ise on välja valinud - ärme nüüd selles osas liialda. Ta on ise nad kõik eranditult välja valinud ja sellepärast ei ole seal kandidaatide hulgas ka Aleksei Navalnõid, kes oleks samuti üsna ohutu olnud, aga kes oleks saanud rohkem kui paar protsenti häältest," märkis Samost.

Samosti sõnul saab Venemaal vastavalt seadusele president olla ametis kaks ametiaega järjest. "Tõenäoliselt saab ta täna kinnituse, et saab olla president kuni 2024. aastani. Eesti mõistes ja ilmselt ka väga paljude teiste riikide ja rahvaste vaatepunktist on oluline küsimus, mis saab pärast seda. Küsimus on, kas homsest hakatakse ettevalmistama võimu üleandmist, kas ajutiselt või alaliselt ning kes järeltulija või asendaja võiks olla," leidis Samost.

Samost sõnul võib toimuda ka midagi sarnast, mis toimus nädal tagasi Hiinas, kus sealne diktaator kindlustas endale eluaegse valitsemisaja ja lasi selle kirjutada enamvähem põhiseadusesse nii isiku kui ka presidendina.

"Mina pigem ennustaksin tänase info põhjal, et küllap toimub ikka see Hiina variant. Toimub ühe presidendi võimu põlistamine ja sellega ka Venemaa astub formaalselt ritta, kus asuvad Kasahstan ja Aserbaidžaan ja kõik need sarnased riigid," ütles ta.

Ruussaare sõnul põlistatakse võimu muidugi väga peente mehhanismidega.
"Meie räägime siin Venemaa suurte telekanalite uudisteprogrammidest, kus iga teine uudis vähemalt peab olema presidendist," märkis Ruussaar.

Ruussaare tõdes, et kui paljud põlvkonnad lääne inimesi elas lootuses, et külma sõja aegne retoorika muutub põlvkondade vahetusega, siis tegelikult on elu näidanud, et ei muutu.

"Putini retoorika on täiesti külma sõja aegne. Me peame võidukaid sõdu, me teeme uut relvastust, mis on maailmas kõige parem ja me näeme seda igal aastal 9. mail, millega me peame leppima ja lepimegi. Põlvkonnad, kes ei tea mitte midagi Teisest maailmasõjast, panevad ikka Georgi-lindikesi ja sõidavad pronkssõduri juurde," märkis Ruussaar.

Samosti sõnul on Venemaal pärast NL-i kokkuvarisemist Putini käe all üles ehitatud uus identiteedi mudel, mille keskmeks on selles nn Suures Isamaasõjas saavutatud võit.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: