Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Juškin: algab Putini kõige põnevam võimuperiood

Venemaa president Vladimir Putin jätkab tõenäoliselt oma senist poliitilist joont, otsib liitlasi Läänega halvenenud suhete tasakaalustamiseks ja mängib olulist rolli Süüria tulevikus. Samas võib oodata huvitavat ajajärku Vene presidendi võimuperioodis, sest ees ootab valik eluaegse võimu või mantlipärija vahel.

Venemaa presidendivalimistega käivitus tagurpidi käiv kell Vene poliitilise eliidi jaoks, ütles Balti Venemaa uuringute keskuse direktor Vladimir Juškin "Aktuaalsele kaamerale".

Ta selgitas, et Vene eliit käib puhkamas välismaal, seal on tihti nende pered ja lapsed. See hakkab pärast kurikuulsate nimekirjade avaldamist eliidi jaoks võib-olla muutuma. Tema sõnul jõuab kell nulli presidendi ametiaja lõpul.

"Võimalik pääsetee on Putini võimuperioodi lõpp. Samas nad mõistavad, et Putin ja tema lähikond, niinimetatud õukond valmistavad ette kahte stsenaariumi - üks on hiina variant ehk eluaegne võim, teine võimalus on mantlipärija ettevalmistamine," rääkis Juškin.

Ta on veendunud, et Venemaa peab majanduslikult vastu ka madala naftahinna tingimustes veel kaks presidendi ametiaega. Seega peab eliit hakkama mõtlema, mida oma eluga peale hakata.

"Me ei tea, millised intriigid hakkavad arenema, kus tekivad sisemised mõrad eliidi hulgas, mida teeb rahvas, kes on kaks aastat püksirihma pingutanud NATO kallaletungi kartuses. Algab president Putini kõige huvitavam võimuperiood," sõnas Juškin.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson arvab, et välispoliitiliselt jätkab Venemaa oma rolli kasvatamist ja sõjalise võimekuse arendamist. Venemaa üritab luua strateegilist liitu Hiinaga, et kaalukaussidel USA üles suruda ning tekitada positiivne suhe kompensatsiooniks halbadele suhetele Läänega üldiselt.

"Samas on teada, et Hiina ei ole huvitatud ühestki strateegilisest liidusuhtest, sealhulgas Venemaaga," ütles Mihkelson.

Mihkelson lisas, et Süürias on Venemaa muutunud nii oluliseks mõjuriks, et temata pole võimalik sõja tulemust otsustada.

"Kahjuks me näeme - ja see on väga ohtlik -, et Süürias ei ole konflikt mitte ainult sisemine, vaid seal vastanduvad suurte riikide huvid, sealhulgas Venemaa ja USA huvid, nagu me oleme näinud sellest Wagneri relvaüksuse hävitamisest," selgitas Mihkelson.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: