Keenias suri viimane isane põhjapoolne laimokk-ninasarvik

Viimane isane põhjapoolne laimokk-ninasarvik Sudan.
Viimane isane põhjapoolne laimokk-ninasarvik Sudan. Autor/allikas: News Service South West/Scanpix

Keenias suri pärast mõnd aega kestnud tervisehädasid maailma viimane ellu jäänud isane põhjapoolne laimokk-ninasarvik.

45-aastane Sudani nime kandnud ninasarvik elas Keenias Ol Pejeta looduskaitsealal. Ta pandi esmaspäeval magama, sest tema vanusest tingitud tervisehädad halvenesid järsult, vahendas BBC.

Inimeluaastates umbes 90-aastasega võrreldaval Sudanil olid degeneratiivsed muudatused lihastes ja luudes ning lisaks ka ulatuslikud nahahaavad. Ta ei suutnud enam püsti tõusta ja kannatas viimase ööpäeva oma elust suuri valusid.

Sudan oli oma liigi viimane elusolev isane ja ühtlasi viimane põhjapoolne laimokk-ninasarvik, kes oli sündinud vabas looduses. Teine allesjäänud isane põhjapoolne laimokk-ninasarvik suri 2014. aastal loomulikku surma.

Põhja laimokk-ninasarvikute populatsioon Ugandas, Kesk-Aafrika Vabariigis, Sudaanis ja Tšaadis hävis 1970ndatel ja 1980ndatel suuresti salaküttimise tõttu. Kütte kannustas suur nõudlus ninasarvikusarvede järele, sest seda kasutatakse traditsioonilises hiina meditsiinis ning Jeemenis tehakse sellest pistodade käepidemeid.

Viimased paarkümmend põhja laimokk-ninasarvikut tapeti 2000. aastate alguses Kongo Demokraatlikus Vabariigis. 2008. aastaks oli see ninasarvikuliik Maailma Loodusfondi (WWF) hinnangul vabast loodusest välja surnud.

2009. aastal toodi neli järelejäänud põhjapoolset laimokk-ninasarvikut, kellest kaks olid isased ja kaks emased, Tšehhi loomaaiast Keeniasse, lootuses, et oma loomulikus keskkonnas suudavad nad järglasi saada. Paraku seda ei juhtunud ning ka teised katsed selle liigi esindajaid lõunapoolsete laimokk-ninasarvikutega paaritada luhtusid.

Pärast Sudani surma on maailmas alles ainult kaks tema emast liigikaaslast - tema tütar ja tütretütar.

Looduskaitsjate sõnul koguti Sudanilt geneetilist materjali lootuses tulevikus seda liiki säilitada. Plaan näeb ette, et mitmelt isaselt põhjapoolselt laimokk-ninasarvikult kogutud sperma ning noortelt emastelt kogutud munarakkude abil saadavad embrüod siirdatakse lõunapoolsest laimokk-ninasarvikust surrogaatemale.

Samas on ninasarvikute kehaväline viljastamine uudne protseduur, mille maksumus võib ulatuda kuni kümne miljoni dollarini. Siiski annab see lootust, et ühel päeval saavad kaks viimast emast põhja laimokk-ninasarvikut ka järeltulijaid.

Kokku on ninasarvikuliike viis ning tegu on elevandi järel suurimate maismaaimetajatega.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: