Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iisrael tunnistas, et pommitas 2007. aastal Süüria tuumarajatist

Iisraeli poolt avaldatud materjalid 2007. aasta õhurünnaku kohta.
Iisraeli poolt avaldatud materjalid 2007. aasta õhurünnaku kohta. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Iisrael tunnistas kolmapäeval esimest korda ametlikult, et riigi relvajõud pommitasid 2007. aastal Süürias asunud tuumareaktorit. Iisrael andis informatsiooni avalikustades ka mõista, et tegu on hoiatusega tuumarelvade hankimist kaaluvale Iraanile.

Kaitsejõud (IDF) avalikustasid nii kokpiti salvestuse, aerofotod kui ka luuredokumendid, mis puudutavad 2007. aasta 6. septembril toimunud õhurünnakut Süüria idaosas Deir Ezzori lähistel asunud Al-Kubari tuumaobjekti vastu, vahendas Reuters.

IDF-i selgituste kohaselt sai operatsioon alguse 5. septembri õhtul ja sellest võttis osa kaheksa sõjalennukit - hävituslennukid F-16 ja F-15. Süüria tuumaobjekti tabas kokku 18 tonni lõhkeainet.

Iisraeli kinnitusel oli reaktor ehitatud tänu Põhja-Koreast saadud abile ning selle käivitamine oli 2007. aasta septembris vaid kuude kaugusel.

Reutersil pole Iisraeli väidetele õnnestunud sõltumatut kinnitust saada, kuid 2008. aastal esitas USA samuti luureandmeid, mille kohaselt oli Põhja-Korea aidanud Iisraelil viia läbi "salajasi tuumategevusi". Tookord väitis Süüria valitsus, et tegu on osaga kampaaniast Damaskuse maine kahjustamiseks.

Luureminister Israel Katz kommenteeris juhtumit Twitteri-postituses järgnevalt: "[2007. aasta] operatsioon ja selle õnnestumine näitavad selgelt, et Iisrael ei luba kunagi, et tuumarelvastus jõuab nende kätte, kes ohustavad tema eksistentsi - Süüria siis, Iraan täna."

Otsus juhtumit avalikult kommenteerida järgneb peaminister Benjamin Netanyahu poolt viimastel kuudel tehtud avaldustele, millega kutsutakse Ameerika Ühendriike ja rahvusvahelist kogukonda üles astuma resoluutsemaid samme Süüria liitlaseks oleva Iraani ohjeldamiseks.

Pärast õhurünnakut teatas Süüria, et neil õnnestus tagasi lüüa Iisraeli sõjalennukite rünnak. Väiteid, et Süüria territooriumil asus tuumarajatis ja et see oli rajatud koostöös Põhja-Koreaga, on Damaskus alati eitanud.

IDF juhtis oma teates tähelepanu ka sellele, et piirkond, kus Iisraeli poolt hävitatud tuumarajatis asus, sattus hiljem Süüria kodusõja ajal äärmusrühmituse ISIS kontrolli alla. Ehk kui seal oleks olnud aktiivne tuumareaktor, oleks sellel olnud tõsised strateegilised tagajärjed kogu Lähis-ida jaoks, nentis IDF.

USA endine president George W. Bush on oma memuaarides kirjutanud, et ta arutas Süüria tuumaobjekti puudutavat luureinfot Iisraeli tollase peaministri Ehud Olmertiga, kuid nö rohelist tuld ta selleks operatsiooniks Iisraelile ei andnud.

Bushi administratsiooni asejulgeolekunõunik James Jeffrey ütles kolmapäeval kommentaariks, et president Bush oli Iisraeli suhtes täiesti toetav.

"Ta tegi selgeks, et me olime väga rahul, et juhtumitega see oht elimineeriti ning et kui selle olukorraga seoses peaks Iisraeli suhtes mingi oht tekkima, seisab USA Iisraeli kõrval, punkt," ütles ta Iisraeli armeeraadiole antud intervjuus.

Peagi on ilmumas ka ekspeaminister Olmerti memuaarid, kus on juttu ka 2007. aasta õhurünnakust.

Iraan on alati väitnud, et nende tuumaprogramm on rahumeelne ja tsiviilotstarbeline ja 2015. aastal sõlmiti suurriikidega nn tuumalepe, mille kohaselt nõustus Teheran oma tuumaprogrammi kärpima, vastutasuks aga loobuti mitmetest Iraani suhtes kehtestatud sanktsioonidest.

Nii USA president Donald Trump kui ka Iisraeli peaminister Netanyahu on lepet teravalt kritiseerinud ja leidnud, et Iraan jätkab salaja tuumarelvastuse poole pürgimist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: