Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iraan ei nõustu tuumaleppe muutmisega

Iraani lipp Viinis IAEA peakorteri ees.
Iraani lipp Viinis IAEA peakorteri ees. Autor/allikas: Leonhard Foeger/Reuters/Scanpix

Iraan ei aktsepteeri kuue suurriigiga sõlmitud tuumaleppe muutmist, teatas islamivabariigi kõrge ametnik laupäeval pärast seda, kui Ühendriigid olid teatanud, et tahavad sõlmida leppe Euroopa osapooltega täiendava lepingu.

USA president Donald Trump kinnitas 12. jaanuaril enda sõnul viimast korda Iraani tuumaleppe ja lükkas edasi sanktsioonide taaskehtestamise Iraanile. Ühendriikide kongress nõuab presidendilt iga 90 päeva järel tuumaleppe kehtivuse kinnitamist. Trumpi otsus tähendab, et leppe päästmiseks on aega mai keskpaigani.

Ühendriigid keelitavad Suurbritanniat, Prantsusmaad ja Saksamaad muutma 2015. aasta juulis sõlmitud lepet, millega Teheran nõustus piirangutega oma tuumaprogrammile sellega seotud sanktsioonide tühistamise eest.

Teheran kurdab, et USA ühepoolsed sanktsioonid on endiselt jõus ja riik pole saanud tuumaleppega lubatud tulu, sest paljud firmad ei julge Ühendriikide sanktsioonide rikkumise hirmus islamivabariiki investeerida.

"Me ei aktsepteeri mingeid muudatusi, ühtegi tõlgendust või uut meedet, mille eesmärk on piirata" 2015. aastal Iraani ja USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja Hiina vahel sõlmitud lepet, ütles Ali Shamkhani uudisteagentuuri ISNA vahendusel.

Iraani kõrgeima riikliku julgeolekunõukogu sekretär Shamkhani hoiatas Euroopa riike ka "kiusatuse eest mängida ameeriklastega sama mängu".

"Iraani ballistiline programm, mis on kaitseotstarbeline, jätkub kõrvalekaldumatult," ütles Iraani kõrgeima juhi ajatolla Ali Khamenei lähedane liitlane Teheranis kohtumisel Omaani välisasjade ministri Yusuf bin Alawiga.

USA välisministeeriumi poliitikaplaneerimise osakonna juhataja Brian Hook ütles reedel pärast kõnelusi Berliinis ja Viinis, et president Donald Trump tahab 12. maiks sõlmida Euroopa riikidega Iraani tuumalepet "täiendava" leppe.

Leppe lisa hõlmaks Iraani ballistiliste rakettide programmi, tegevusi Lähis-Idas, tuumaleppes sätestatud loojanguklauslite muutmist ja rangemaid ÜRO inspektsioone, lausus Hook.

"Võtame asja nädal korraga ning meil on väga head arutelud Londonis, Pariisis ja Berliinis. Oleme paljudes asjades ühte meelt ja seal, kus oleme eri meelt, töötame erimeelsuste ületamiseks," ütles Ühendriikide ametnik, kes tegutses välisministeeriumis kolmapäeval ametist lahkunud välisminister Rex Tillersoni strateegiajuhina.

Iraan, kes on Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) kinnitusel 2016. aasta jaanuaris jõustunud leppest kinni pidanud, on korduvalt välistanud leppe muutmise.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: