Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kudrin: Venemaa peab kahe aastaga läbi viima ulatuslikud reformid

Venemaa endine rahandusminister Aleksei Kudrin.
Venemaa endine rahandusminister Aleksei Kudrin. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Venemaa peab lähema kahe aasta jooksul käivitama riigireformi, suurendama hariduse ja tervishoiu rahastamist, muutma majanduse toorainepõhisest ekspordile suunistunuks ja poliitika ennustatavaks, ütles strateegiliste uuringute keskuse juht, endine rahandusminister Aleksei Kudrin.

"Riik peab muutuma - esiteks, näitama head eeskuju kogu maale, teiseks, osutama elanikkonnale teenuseid kiiremini ja paremini, kolmandaks, võtma arengu päevakorra tegelikult ette," kirjutas Kudrin ajalehes Kommersant.

Tema arvates ei ole praegune riigivalitsemissüsteem võimeline lahendama Venemaa ees seisvaid ülesandeid, "süsteemi reformimata mingid "läbimurded" ei ole aga võimalikud". "Tahame maailma keskmisest kiiremat arengut? Muutkem riigi mudelit," rõhutas Kudrin.

Teiseks tähtsaks ülesandeks pidas ta arenguprioriteetide määratlemist ja tööd nende kallal.

"Need prioriteedid visandati juba presidendi kõnes. Tuleb tõsiselt suurendada panustamist haridusse ja tervishoidu, mis avavad kodanike ees uued elu- ja kutseväljavaated, samuti panustada taristusse, riigi vereringesse. Peab avardama era- ja ühiskondliku algatuse ruumi, toetama meie ettevõtjaid mitte sõnades, vaid tegelikkuses," selgitas eksrahandusminister.

"Tuleb ümber kujundada riigi tehnoloogiline areng, et muuta majandus endiselt eelkõige tooraeinelisest tänapäevaseks üleilmselt võistlusvõimeliseks ja ekspordile suunistunud digimajanduseks. Peab aitama piirkondadel ja linnadel käivitada omaenda kasvumehhanismid, luua kodanikele, kus nad ka ei elaks, mugav keskkond," selgitas ta.

Kudrin selgitas, et "jutt ei ole mitte üksi vahendite ümberjagamisest eelarves ja uute kavade algatamisest, jutt on tõsistest struktuursetest muudatustest neis valdkonnis, muidu kasvumudelit ei teki. Näiteks haridusvaldkonna ümberkujundamine. Siin ei ole jutt vaid eelarve suurendamisest, vaid haridusse suhtumise põhjalikus muutmises. Kogu riik peab muutuma kooliklassiks, haridus peab muutuma ühiseks ettevõtmiseks, riigi peamõtteks," kirjutas Kudrin.

"Lõpuks, kolmas ülesanne, poliitika läbipaistvus ja ennustatavus. Kodanikud ja äri on väsinud ebaselgusest. Millised saavad olema maksud? Kas pensionisüsteem kujundatakse ümber? Kas äri kontrolli lõdvendatakse? Ebaselgus ja ebajärjekindlus - vaat, mis on tõeliselt ebapopulaarne ja vähendab elanikkonna usaldust valitsuse vastu, see aga on tema pearessurss. Uue valitsuse signaalid peavad olema selged ja ühemõttelised, sellest sõltub selle legitiimsus ja edukus," kirjutas ta.

Kudrini sõnutsi on uuel valitsusel riigijuhtimis- ja majandusreformiks aega vaid kaks aastat.

Kudrin oli Vene rahandusminister aastatel 2000-2011.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: