Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

RIA on asutustele oma hinnangu Kaspersky kohta andnud, aga ei avalda seda

Kaspersky Lab.
Kaspersky Lab. Autor/allikas: Vyacherslav Prokofyev/TASS/Scanpix

USA valitsus keelas hiljuti küberturvalisuse kaalutlustel föderaalasutustel Vene päritolu viirustõrjeprogrammi Kaspersky Lab kasutamise. Kuidas suhtub selle programmi kasutamisse aga Eesti valitsus? Selgub, et riigi infosüsteemide amet (RIA) on riigiasutustele küll vastava hinnangu edastanud, aga paraku pole selle hinnangu sisu võimalik avaldada.

"Kuna RIA seisukohta programmide kasutamise kohta võib käsitleda riigi julgeoleku alase ohuhinnanguna, siis see info ei ole paraku avalikustamiseks," selgitas RIA kommunikatsioonijuht Helen Uldrich ERR-ile.

Uldrichi sõnul ei tee RIA riigiasutusele ettekirjutusi selle kohta, milliseid programme nad peavad kasutama. RIA-l puudub ka mandaat nende kontrollimiseks. "Küll aga anname soovitusi ning nõustame," lisas Uldrich.

Kaspersky kohta edastas RIA oma seisukoha Ulrichi sõnul juba mõnda aega tagasi. "Nimetatud viirustõrjeprogrammi kasutuselevõtmise osas oleme partneritele oma seisukoha andnud, aga otsuse programmi kasutamise kohta teevad asutused ise."

ERR võttis seepeale ühendust ka ministeeriumidega ja uuris Kaspersky kasutamist nende haldusalas.

Keskkonnaministeeriumi pressiesindaja Berit-Helena Lamp ütles, et keskkonnaministeeriumi valitsemisalas Kaspersky viirusetõrjet praegu ei kasutata. Sama märkis ka välisministeeriumi meedianõunik Armo Vask. "Välisministeeriumil puudub kogemus Kaspersky-nimelise viirustõrjeprogrammi kasutamisega," ütles Vask.

Kuigi – nagu eespool mainitud – jätab RIA otsuse programmi kasutamise kohta iga ministeerium ise, võtavad nad mõistagi igasuguseid RIA antud ohuhinnanguid arvesse. "Mis puudutab üldiselt erinevaid infoturbeteemalisi hoiatusi, mida ka näiteks RIA annab, siis neisse suhtume väga tõsiselt," märkis siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) kommunikatsioonijuht Evelin Trink.

Nagu selgub haridus- ja teadusministeeriumi ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi vastustest, ei ole Kaspersky vastavatel hangetel ka osalenud. Haridus- ja teadusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna asejuhataja Tarmu Kurmi sõnul soetavad nad tarkvara koostöös RIA-ga. "Oleme seni oma turvatarkvara hankinud keskhalduse nõude ja koos mitmete lisadega, mida meile teadaolevalt Kaspersky ei paku," märkis Kurm.

Ka kultuuriministeeriumi kommunikatsiooniosakonna peaspetsialisti Aneth Kilumetsa sõnul soetab ministeerium viirustõrje tarkvara läbi keskse hankija RIA, kes seab ka nõuded viirustõrje tarkvara funktsonaalsustele. Samamoodi jätab infoturbealased küsimused RIA vastutada ka sotsiaalministeerium, nagu märkis sotsiaalministeeriumi meediasuhete nõunik Eva Lehtla.

Kuigi majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi meedianõuniku Emilie Toomela andmeil ei ole nad mingisugust ametlikku seisukohta Kaspersky viirustõrje blokeerimise kohta saanud, ei ole see nende ministeeriumis ega haldusalas ka kasutusel. "Hetkel on kasutusel Symantec'i ja Microsoft Forefront'i viirustõrjetooted," lisas Toomela.

Kaitseministeeriumi strateegilise kommunikatsiooni osakonna juhataja asetäitja Andres Sang märkis, et kaitseministeerium lähtub tarkvara hankimisel ja kasutamisel ennekõike nende endi vajadustest ning nõudmistest tarkvarale ja selle tootjale. Aga neid valikuid ta täpsustada ei soovinud. "Meie täpsed valikud turvalisuse tagamisel ei ole mõistetavatel põhjustel avalik teave."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: