Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestisse saabus Briti kaitseminister

Pühapäeval alustas Eestis kahepäevast visiiti Ühendkuningriigi kaitseminister Gavin Williamson, kes esmalt suundus koos kaitseminister Jüri Luigega Tapale, et kohtuda seal teenivate NATO lahingugrupi Ühendkuningriigi ja Taani ning Eesti kaitseväelastega.

Kaitseminister Luik ütles oma pöördumises sõduritele, et nii nagu Ühendkuningriik ja tema sõdurid on seisnud Eesti kõrval on Eesti valmis seisma Ühendkuningriigi kõrval. Luige sõnul ei varitse tänapäevases maailmas ohud ainult lahinguväljal ning on märksa keerulisemad ja raskesti identifitseeritavad, teatas kaitseministeerium.

"Teie kohalolek siin on seismine selle eest, millesse meie kui NATO liikmed usume,“ lisas Luik.

Pühapäeva õhtul kohtus Williamson peaminister Jüri Ratasega, esmaspäeval kohtub ta president Kersti Kaljulaidi ja uuesti kaitseminister Jüri Luigega.

Samuti asetab Ühendkuningriigi kaitseminister pärja langenud briti sõdurite haudadele kaitseväe kalmistul.

Ratas toonitas Eesti ja Ühendkuningriigi liitlassuhete tähtsust

Peaminister Jüri Ratas tunnustas pühapäevasel kohtumisel Briti kaitseministriga Ühendkuningriiki suure panuse eest NATO ühiskaitsesse Eestis ning kinnitas toetust Ühendkuningriigile Salisbury rünnaku uurimisel ja edasiste sammude planeerimisel, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Williamson on saabunud Eestisse, et külastada Ühendkuningriigi suurimat välismissiooni. NATO enhanced Forward Presence (eFP) operatsiooni raames teenivad Eestis 900 Ühendkuningriigi kaitseväelast.

Aprillis saabuvad Eestisse eFP raames ka neli mitmeotstarbelist kopterit Lynx, mis osalevad mai alguses õppusel Siil 2018. Aastal 2019 võtab Ühendkuningriik üle ka NATO õhuturbe Ämaris. Eelnevalt on Ühendkuningriik osalenud õhuturbes neli korda, viimati 2016. aastal. Suurbritannia oli esimene riik, kes pärast 2016. aasta NATO Varssavi tippkohtumisel vastu võetud otsust suurendada liitlaste kohalolekut Balti riikides saatis oma sõdurid NATO lahingugrupi koosseisu.

Peaministri sõnul on Eesti ja Ühendkuningriigi arusaam heidutusest väga sarnane ning Suurbritannia mängis olulist rolli selles, et eFP-st saaks edulugu.

"On väga oluline, et eFP ning selle rakendamise tingimused oleksid tähelepanu fookuses ka järgmisel NATO tippkohtumisel," rõhutas Ratas.

Eesti peaminister ja Briti kaitseminister arutasid ka närvigaasirünnakut Salisburys. Ratase sõnul mõistab Eesti selle kuritegeliku rahvusvahelise korra rikkumise otsustavalt hukka, usaldab täielikult Suurbritannia hinnangut toimunule ning jälgib hoolikalt uurimise käiku.

Kohtumisel arutati ka koostööd välisoperatsioonide raames. Juunis suurendab Eesti koostöös Suurbritanniaga 40 tegevkaitseväelase võrra oma missiooni Afganistanis. Mõlemad riigid plaanivad liituda Prantsusmaa juhitud operatsiooniga Barkhane Malis.

Eesti ja Suurbritannia kaitsekoostöö algas juba Vabadussõja ajal. Tänapäeval seob Eestit ja Suurbritanniat pikaajaline koostöökogemus Afganistanis. Ühisprojekte on teostatud mere- ja õhuväe ning sõjameditsiini valdkonnas. Briti spetsialistid panustasid nii Balti kaitsekolledži kui ka NATO küberkaitsekeskuse töösse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: