Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa riigid saadavad Vene diplomaate välja

{{1522069800000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Mitmed Euroopa riigid on teatanud, et saadavad välja Vene diplomaate vastuseks endise Vene sõjaväeluure ohvitseri Sergei Skripali mürgitamisele Salisburys.

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk teatas, et juba 14 Euroopa Liidu liikmesriiki otsustas Vene diplomaadid välja saata ning et edasised sammud pole lähipäevadel ja -nädalatel välistatud.

Eesti saadab välja Vene saatkonna kaitseatašee, Läti saadab välja ühe diplomaadi, Leedu saadab kolm ning keelab 44 inimesel riiki sisenemise.

Saksamaa, Prantsusmaa ja Poola saadavad igaüks välja neli diplomaati. Itaalia teate kohaselt peab lahkuma kaks Vene diplomaati. Hiljem teatas kahe diplomaadi väljasaatmisest ka Hispaania.

Tšehhi saadab välja kolm Vene saatkonna töötajat, Holland kaks diplomaati. Ühe diplomaadi väljasaatmisest teatas Rumeenia.

Põhjamaadest on väljasaatmisest teatanud Taani, Rootsi ja Soome - esimene saadab välja kaks ja teised kaks kumbki ühe diplomaadi.

Kuigi eelmisel nädalal oli Salisbury rünnaku hukkamõistmine ja Suurbritannia hinnanguga nõustumine üksmeelne, pole paljud liikmesriigid veel otsust Vene diplomaatide kohta langetanud või avaldanud.

Sellisteks riikideks on hetkel Belgia, Bulgaaria, Küpros, Kreeka, Iirimaa, Luksemburg, Malta, Portugal, Slovakkia ja Sloveenia.

Austria on teatanud, et neil pole kavas Vene diplomaate välja saata.

Ukraina president Petro Porošenko kinnitas 13 Vene diplomaadi väljasaatmist. Kahe diplomaadi väljasaatmisest on teatanud ka EL-i liikmeks pürgiv Albaania.

USA teatas, et saadab välja 60 diplomaati ja sulgeb Venemaa konsulaadi Seattle'is. Moskva vastas, et saadab omakorda välja vähemalt 60 USA diplomaati.

Suurbritannia saatis peale rünnakut riigist välja 23 diplomaati koos pereliikmetega ehk ühtekokku umbes 80 inimest. Samuti katkestas riik Moskvaga kõrgetasemelised suhted.

Suurem osa riikidest on väljasaatmisi kommenteerides teatanud, et sammuga väljendatakse solidaarsust Suurbritanniaga ning kinnitatakse lääneriikide ühtsust. Samuti on välja saadetavaid diplomaate kirjeldatud eelkõige isikutega, kes reaalsus tegutsevad luuretöötajatena.

Tšehhi peaminister Andrej Babiš ütles muuhulgas kommentaariks, et Venemaa rikkus kõiki piire esitades väiteid, justkui oleks sõjalise otstarbega mürk Novitšok pärit hoopis Tšehhi Vabariigist.

Venemaa on teatanud, et tegu on ebasõbralike sammudega, millele Moskval on plaanis sümmeetriliselt vastata.

Euroopa Liidu liidrid nõustusid eelmisel nädalal Suurbritannia hinnanguga, et endise Vene luureametniku Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamise eest vastutab Venemaa. Moskva on neid süüdistusi eitanud.

Briti välisminister Boris Johnson märkis, et liitlaste erakordse rahvusvahelise vastuse näol on tegu ajaloo ulatuslikuma Vene luureametnike väljasaatmisega.

 Hetkel teada olev statistika:

1. Saksamaa (4)

2. Prantsusmaa (4)

3. Eesti (1)

4. Läti (1)

5. Leedu (3)

6. Poola (4)

7. Holland (2)

8. Taani (2)

9. Tšehhi (3)

10. Soome (1)

11. Itaalia (2)

12. Rumeenia (1)

13. Horvaatia (1)

14. Rootsi (1)

15. Hispaania (2)

16. Ungari (1)

---------

Norra (1)

Albaania (2)

Makedoonia (1)

Ukraina (13)

USA (60)

Kanada (4)

Lisaks teatas Mehhiko välisministeerium, et mõistab Salisbury keemiarünnaku hukka ning et jätab endale õiguse astuda diplomaatilisi samme, sealhulgas isikute välja saatmist.

Toimetaja: Anette Parksepp, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: