Poola sõlmis USA-ga leppe ja ostab miljardite eest raketisüsteeme Patriot

Poola ja Ameerika Ühendriigid sõlmisid kolmapäeval lepingu, mille kohaselt ostab Varssavi 4,75 miljardi dollari eest ettevõtte Raytheon toodetud õhutõrje raketisüsteeme Patriot.

Ligi nelja miljardi euro suuruse tehingu näol on tegu Poola ajaloo kõige kulukama relvastushankega, vahendasid Reuters ja Yle.

"Tänasest alustame me Poola varustamist maailma kõige moodsamate keskmaa õhutõrje raketisüsteemidega," teatas president Andrzej Duda allkirjastamistseremoonial ning nimetas hanget ajalooliseks sammuks, millega Poola siirdub riigikaitses kaasaegse tehnoloogiaga maailma.

Ka kaitseminister Mariusz Błaszczak märkis, et Poola on nüüd elitaarsete riikide seas, kellel on julgeolekut tõhusalt tagav relvastus.

Leppe raames ostab Poola esialgu neli Patriot-platvormi ning läbirääkimised lisavarustuse üle jätkuvad. Tundub, et USA poolt on hinda ka tunduvalt langetanud, sest sügisel müügiluba saades rääkis Raytheon rohkem kui 10 miljardi dollari suurusest tehingust.

Pärast Krimmi poolsaare annekteerimist Venemaa poolt 2014. aastal on Poola asunud aktiivselt oma kaitsevõimekust tõstma, samas on varustusest kaks kolmandikku endiselt pärit Varssavi pakti aegadest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: