Karis: Ratas pani ministrid valitsuse istungitel tööle

Foto: Siim Lõvi /ERR

Kolme peaministri ajal riigikontrolörina töötanud Alar Karise sõnul on praeguse peaministri Jüri Ratase erinevus eelkäijatest see, et ta pani poliitikud valitsuse istungitel tööle. Samas napib Karise hinnangul valitsuses elukogenud inimesi.

Peagi ametist lahkuv Alar Karis on töötanud riigikontrolörina kolme peaministri ehk Andrus Ansipi, Taavi Rõivase ja Jüri Ratase ajal. Karise sõnul on kõik peaministrid ja valitsused olnud erinevad. Erinev on olnud ka see, kuidas valitsuse istungeid läbi on viidud. Näiteks Andrus Ansipile meeldis valitsust juhtida ja talle meeldis ka valitsuse istungitel oma arvamust avaldada.

"Kõige suurem erinevus, kui vaatame Ratase valitsust ja eelnevaid on see, et Ratas on pannud poliitikud valitsuse istungitel tööle. See tähendab seda, et kui varasemalt oli seina äär ametnikke täis ning ametnikud võtsid sõna ja avaldasid arvamust, siis täna on olukord, kus peaminister Ratas laseb ametnikul rääkida küll mingi seitse minutit, aga palub siis lahkuda. Ja diskussioon toimub ametniketa. Ehk teisisõnu, kui ministrid tahavad kaasa rääkida, siis peavad nad asjad endale selgeks tegema," rääkis Karis ERR-ile antud usutluses.

"Taavi Rõivase eripära oli see... Ratas on ka noor peaminister, aga ta ei paista välja nii noor kui Rõivas. Aga palju sõltub ka valitsuse koosseisust. Kui Ansipist rääkida, siis oli tema valitsuses ka palju kogenuid inimesi. Lang oli. Aaviksoo oli. Sa tunnetasid, et valitsus töötas teistmoodi kui täna. Täna on valitsuses väga palju noori, kel seda elukogemust pole. Ja riigikontrolörina seal istudes tahaks teinekord sekkuda. Aga riigikontrolör ei tohi poliitilistesse debattidesse sekkuda, juba seadus ei luba. Aga väga tahaks teinekord oma elukogemusest öelda, et kuulge, see asi võib rappa minna."

Alar Karis asus riigikontrolöri ametisse 8. aprillil 2013. Tema viie aasta pikkune ametiaeg lõpeb järgmisel nädalal, mille järel siirdub ta tagasi Tartusse juhtima Eesti Rahva Muuseumit.

Toomas Sildami pikka intervjuud Alar Karisega saab lugeda ERR-i uudisteportaalist neljapäeva hommikul.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: