Karnau: diplomaatide aktsiooni puhul on EL-i ühtsus tähelepanuväärne

Foto: Ülo Josing/ERR

Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" märkis saatejuht Andrus Karnau, et Venemaa diplomaatide väljasaatmise puhul on tähelepanuväärne, et Euroopa Liit suutis ühtsuse säilitada.

"149 diplomaati kokku 26 riigist. Selge on see, et Venemaa teeb oma vastukäigu ja arvata võib, et see vastukäik ei saa olema kerge. Tõsi on see, et lisaks sümboolsele väärtusele omab see ka praktilist tähendust. Ligi 150 diplomaati, kellest enamuse puhul on alust arvata, et nad tegelesid luuramisega - nende lahkuma sundimine omab praktilist mõju Vene luuretegevusele, sest selles on olulised isiklikud kontaktid ja nende kontaktide läbilõikamine annab tagasilöögi. Aktsioonil on kaks poolust, millest üks on sümboolne ja teine puht praktiline," ütles Karnau.

Saatejuht Ahto Lobjakas tõdes, et Venemaa vastab sellele sammule ning ilmselt arvab, et Eesti saatkonnast väljasaadetav diplomaat seal luurab.

"Kui me arvame, et Eesti Venemaal ei luuraks, siis ma arvan, et me oleksime väga sinisilmsed. Ma ei usu, et see praktiline aspekt oleks nii ühepoolne," märkis ta.

Lobjaka sõnul on kaks-kolm olulisemat aspekti. "Esiteks selles riikide nimekirjas, kes otsustasid välja saata diplomaate, oli ka Soome ja see on meid julgustav areng," arvas Lobjakas.

"Sügavuti minnes tuleks aga küsida, et kui eeldada, et Skripali mürgitamise taga oli Putin ja Venemaa juhtkond, siis mis oli motiiv, miks selline asi valla päästeti, miks riskiti sellise konfrontatsiooni eskalatsiooniga? Mulle üha rohkem tundub, et võimatu ei ole mõte, et Venemaa juhtkond ja Vladimir Putin olid arvestanud sellise reaktsiooniga ja mida karmim see reaktsioon on, seda kasulikum talle kahes mõttes," rääkis Lobjakas.

"Esiteks tuletaksin meelde seda, et Vladimir Putin on varem enda valitsusaja jooksul karmilt korduvalt käskinud oligarhidel raha läänest ära tuua. Venemaal on raha vaja. Ja see oligarhide raha - miljardid dollarid-eurod, teeniks Venemaa huve paremini, kui see oleks Putini käsutuses. Nüüd, kui asi peaks selleni minema, et Suurbritannia ja teised suurriigid tahaks Venemaa suhtes veel mõjusamaid sanktsioone rakendada, siis esmane sanktsioon ongi oligarhide raha külmutamine ja tõrjumine. Võimalik, et sellise tõrjumise saavutamine ongi, mida Putini sooviks saavutada," märkis Lobjakas.

Tema sõnul tundub see päris ratsionaalse mõttena ning Vene ja lääne tüli on midagi, mis mängib Vladimir Putini kätesse, kuna tal on vaja mobiliseerida oma kohalikku toetajaskonda Venemaal ja selleks on parim viis konfrontatsioon läänega ja USA-ga.

"Mida suurem on konfrontatsioon, seda parem on tema mobilisatsiooni olukord. Ka Eesti teatud mõttes ühinedes selle Venemaa-vastaste sanktsioonide lainega mängib mängu, mis on kasulik Vladimir Putinile. Ma ei taha öelda, et Eestil oleks lihtne mängida mingit teist mängu, aga me peame endale aru andma, et mida ühtsem on rinne Venemaa vastu, seda parem tänasel päeval Vladimir Putinile," ütles Lobjakas.

Karnau nõustus, et kui eeldada, et Putini jaoks on kõige tähtsam välispoliitika, siis kõige lihtsam on end ikka defineerida vaenlaste kaudu.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: