Venemaa nõuab üle 50 Briti diplomaadi lahkumist riigist

{{1522496160000 | amCalendar}}
Briti saatkonna hoone Moskvas.
Briti saatkonna hoone Moskvas. Autor/allikas: Mikhail Metzel/TASS/Scanpix

Suurbritannia peab vähendama oma diplomaatide arvu Venemaal üle 50 võrra, teatas Vene välisministeerium laupäeval.

"Venemaa tahab võrdväärsust. Briti poolel on üle 50 inimese rohkem," lausus ministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova uudisteagentuurile AFP.

Moskva andis reedel Londonile kuu aega Venemaal asuvate diplomaatide vähendamiseks sama arvuni, kui palju on Vene diplomaate Ühendkuningriigis.

Vene välisministeerium tegi tähtaja teatavaks Briti suursaadikule Laurie Bristowle, kellele anti üle ka protestinoot Briti poole provokatiivsete ja alusetute tegude vastu.

Vene välisametkond süüdistas Suurbritanniat ka Vene diplomaatide alusetu väljasaatmise õhutamises teistest riikidest.

Briti välisministeeriumi pressiesindaja teatas pärast Moskva teadet, et hindab Vene välisministeeriumi reedel teatatud meetmete tähendust.

Välisametkond avaldas viimaste arengute üle kahetsust, kuid asetas toimunu eest süü Venemaale. "See ei muuda tõsiasju: kahe inimese mõrvakatse Suurbritannia pinnal, millele pole muud seletust kui see, et Vene riik on süüdi".

USA, Suurbritannia, paljud Euroopa Liidu ja NATO liikmesriigid on teatanud alates 26. märtsist enam kui 150 Vene diplomaadi väljasaatmisest solidaarsusavaldusena Suurbritanniale pärast Vene topeltagendi ja tema tütre mürgitamist närvimürgiga Salisburys 4. märtsil.

Reedel teatas Moskva, et saadab peegelmeetmena Venemaalt välja üle 150 diplomaadi 23 riigist, kes on teatanud Vene diplomaatide väljasaatmisest.

Briti valitsuse teatel viitavad kõik märgid Moskva seotusele mürgitamisega ning Vene valitsus on keeldunud selgitamast, kuidas sai võimalikuks Nõukogude Liidus sõjalisel otstarbel välja töötatud närvimürgi Novitšok kasutamine Suurbritannias. Londoni sõnul oli Venemaal rünnaku sooritamiseks võime, motiiv ja tahe.

Suurbritannia saatis rünnaku järel riigist välja 23 Vene diplomaati ja nende pereliiget - ühtekokku umbes 80 inimest - ja katkestas Moskvaga kõrgetasemelised kontaktid. Moskva oli enne laupäeva teatanud, et vastab nn peegelmeetmega ja saadab riigist välja 23 Briti diplomaati ning peatab lisaks Briti Nõukogu tegevuse riigis.

Suurbritannia kaalub Venemaa taotlust saada ligipääs Julia Skripalile

Suurbritannia teatas laupäeval, et kaalub Moskva palvet anda konsulaarligipääs Venemaa kodanikule Julia Skripalile.

"Kaalume taotlusi konsulaarligipääsu andmiseks lähtuvalt kohustustest, mille me oleme võtnud rahvusvahelises ja siseriiklikus õiguses, ning ka Julia Skripali õigustest ja soovidest," lausus Briti välisministeeriumi pressiesindaja.

Endine Briti-Vene topeltagent Sergei Skripal ja tema tütar Julia on haiglas 4. märtsist. Brittide sõnul mürgitati nad närvimürgiga Novitšok ja rünnaku taga on Venemaa. Moskva eitab süüd.

Julia Skripal toodi intensiivosakonnast välja neljapäeval. "33-aastase naise tervislik seisund paraneb kiiresti ja pole enam kriitiline," öeldi Salisbury piirkonnahaiglast.

Briti rahvusringhäälingu BBC andmeil on ta teadvusel ja räägib. Sergei Skripali (66) seisund püsib kriitiline, ent stabiilne.

Sergei Skripal müüs Suurbritanniale saladusi ning kolis sinna 2010. aastal spioonivahetuse raames. Mürgitamine pandi toime Julia Skripali külaskäigu ajal isa juurde.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: