USA president kavandab Hiina toodetele juba uusi lisamakse

{{1522978620000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

USA president Donald Trump kavandab Hiina toodetele juba uute lisamaksude kehtestamist umbes 100 miljardi dollari väärtuses, teatas neljapäeval Valge Maja.

Trump on juba varem algatanud 50 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele imporditariifide kehtestamise, millele Peking vastas omapoolsete piirangutega.

Hiina teatas kolmapäeval plaanist kehtestada 50 miljardi dollari väärtuses USA importkaupadele uued 25-protsendilised tariifid, pärast seda kui Washington avalikustas enda tollitariifide nimekirja.

Uued tariifid märgivad kahe maailma suurima majanduse vahelise kaubandustüli olulist eskaleerumist – järjekordsete maksude kehtestamisel on tariifid suunatud ühtekokku juba 200 miljardi dollari väärtuses kaupade vastu.

"Selle asemel, et oma vääritikäitumist parandada, on Hiina otsustanud kahjustada meie põllumehi ja tootjaid," ütles Trump neljapäeval trotslikus avalduses. "Hiina ebaõiglaste vastusammude valguses" on president enda sõnul andnud kaubandusametnikele juhised "kaaluda, kas 100 miljardi dollari väärtuses lisatariifid oleksid kohased".

Ühendriikide riigipea lisas, et on avatud läbirääkimistele, kuid ainult juhul, kui nende eesmärk on saavutada "vaba, õiglane ja vastastikune kaubandus".

Hiina algatas neljapäeval Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO) protseduuri USA ettepaneku vastu kehtestada 50 miljardi dollari väärtuses Pekingi ekspordile uued imporditariifid.

Hiina delegatsioon taotles "konsultatsioone" Washingtoniga "seoses väljapakutud tariifide ja meetmetega, mida Ühendriigid kehtestavad mitmes sektoris nagu masinatööstus, elektroonika jms. toodetud Hiinas pärinevatele kaupadele", seisis WTO avaldud tekstis.

"Konsultatsioonitaotlus" on esimene samm teel täiemahulise õigusliku hagini WTO vaidluste lahendamise organis.

Vabariiklasest senaator Ben Sasse avaldas lootust, et president laseb selliste ähvardustega "üksnes auru välja". "Isegi kui ta peaks mõtlema seda vaid osaliselt tõsiselt, on see hullumeelsus," sõnas ta.

Senaatori sõnul ähvardab Trump korraldada USA põllumajanduses hävitustöö. "Hiina on süüdi paljudes asjades ja loomulikult astume tema halvale käitumisele vastu, kuid plaaniga, mis karistab neid, mitte meid. See on kõige rumalam võimalik viis seda teha," lausus Sasse.

Trump allkirjastas 22. märtsil meetmed, millega kehtestatakse kuni 60 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele uued imporditollid ning antakse Pekingile vastulöök USA valitsuse ja firmade intellektuaalse omandi varastamise eest. Meetmetega anti Lighthizerile juhised esitada toodete nimekiri, millele imporditollid kehtestada, ning astuda WTO-s Hiina vastu samme.

Lisaks anti USA rahandusministeeriumile korraldus esitada ettepanekud kaitsemeetmete tugevdamiseks investeeringute vastu, mis võivad kahjustada Ühendriikide riiklikku julgeolekut.

Trump teatas meetmeid jõustades, et need võivad puudutada kuni 60 miljardi dollari väärtuses importi Hiinast, kuid Peking jääb sellest hoolimata Ühendriikide "sõbraks".

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: