Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nii USA kui ka Hiina on kaubandussõja võidus kindlad

Foto: AFP Photo/Scanpix

Nii Hiina kui ka USA usuvad, et nende majandus on piisavalt tugev, et alanud kaubandustariifide sõda võita.

Kui USA president Donald Trump Hiina kaupadele 50 miljardi dollari väärtuses importtollid kehtestas, ei jäänud Peking vastusega võlgu, kehtestades samas mahus tollid Ühendriikide kaupadele, vahendas "Välisilm".

Teiste seas sattusid löögi alla näiteks USA sealihatootjad. Hiina on mahtudelt kolmas USA sealiha importija. Möödunud aastal müüdi Hiinasse sealiha miljardi dollari väärtuses. Umbes 2000 Illinoisi farmerit on nüüd suurte küsimärkide ees.

"Väiksematele tootjatele nagu mina on eksporditurgu vaja, et äriga hakkama saada. Meie oleme esimesed, kes kannatavad, kohe väga," sõnas Illinoisi farmer Steve Warrick.

Uute turgude leidmine võtab aga kaua aega. "Nad otsivad teisi turgusid, kuid kui sa teed rahvusvahelist äri, siis võtab see pikalt aega, et teha kindlaks, et hankija on usaldusväärne, et sa tahad temaga äri teha. See ei ole selline asi, mida üleöö korraldada saab," tõdes rahvusliku jaemüügi föderatsiooni asepresident David French.

"Tariifid ja maksud leiavad lõppkokkuvõttes ikkagi tee igapäevastesse kaupadesse, mida me Ameerikas ostame, tõstes nende hindu," lisas ta.

Hiinale tollitariife kehtestades tunnistas Trump, et see võibki ka ameeriklastele endale valus olla, kuid lõppkokkuvõttes toob see vaid kasu.

Trumpi nõudmine on, et Hiina peab lõpetama intellektuaalse omandi varguse ja avama oma turu.

"Me ei saa lasta neil oma tehnoloogiat varastada, sest kui nad varastavad meie tehnoloogiat, varastavad nad Ameerika tulevikku. Eks ole? Meie innovatsioon, meie ettevõtlikkus - see kõik baseerub tehnoloogial," rääkis Valge Maja majandusnõunik Larry Kudlow, kelle sõnul palub USA Hiinal tõkkeid lõdvendada.

"See asi on lihtne. Me palume Hiinal avada turud. Me palume Hiinal lõdvendada tõkkeid, mis on hoidnud Ameerika ettevõtteid Hiinast eemale, takistanud enamat eksporti Hiinasse. Kui me saame need küsimused positiivselt lahendatud, siis mingit kahju Ameerika majandusele ei ole. Kõik see jääb plussi - plussi, plussi, plussi," lisas Kudlow.

Pekingi vastuse peale kehtestada 50 miljardi dollari väärtuses tariife ka USA kaupadele teatas Trump, et kaalub Hiinale veel lisatariifide kehtestamist saja miljardi dollari ulatuses. Selle peale Hiina on vastanud, et ei karda Ameerikat ja seisab enda eest iga hinnaga.

"Meie hinnangul on USA sammud ebamõistlikud. USA on olukorda tõsiselt valesti hinnanud ja astunud äärmiselt valed sammud. Selline käitumine on võrreldav kivi võtmisega maast, et sellega siis omaenda jalg sodiks taguda," kommenteeris Hiina kaubandusministri pressiesindaja Gao Feng.

Nii USA kui ka Hiina pool on asunud rääkima ka maailma päästmisest. Üks võitleb Hiina piraatluse vastu, teine multilateraalse maailma päästmise nimel.

"Ameerika unilateralism ei ole multilateraalses kaubandussüsteemis aktsepteeritav, arvestades kehtivaid multilateraalseid reegleid. Sellel puudub seaduslik alus. Hiina resoluutne vastus, otsekohene ja kõhklusteta, on tugev vastulöök, mis on vajalik, et säilitada multilateraalne kaubandussüsteem," rääkis Hiina kaubandusministeeriumi kaubandus- ja majanduskoostöö akadeemia asejuht Li Gang.

Mõlemad pooled väidavad, et neil on piisavalt tugev majandus, et see sõda võita.

"Tööpuudus on madal. Inflatsioon on madal. Kui vaadata investeeringuid seadmetesse, nn kapitali laiendamist, siis need numbrid on meil väga head. Seega, ma ei tahaks rääkida kannatustest. Ma tahan rääkida progressist," ütles Kudlow.

"Hiina on täna suuruselt teine majandus maailmas. Hiinal on suur turg ja täiemahuline tööstus. Hiina majanduse paindlikkus, tema ulatus ja universaalsus on põhjused, miks olla eneses kindel," sõnas Hiina Renmini ülikooli asepresident Liu Yuanchun.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: