Kohus saatis Lõuna-Korea ekspresidendi 24 aastaks vangi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1523001960000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Lõuna-Korea kohus mõistis endise presidendi Park Geun-hye reedel süüdi võimu kuritarvitamises, altkäemaksu võtmises ja sunniabinõude tarvitamises ning määras talle 24-aastase vanglakaristuse.

Kohtunik Kim Se-yoon tegi otsuse teatavaks Souli keskringkonnakohtus ning riigitelevisioon kandis suure avaliku huvi tõttu kohtuotsuse ettelugemist üle otseülekandes.

"Süüdistatav on süüdi võimu kuritarvitamises," ütles Kim, otsustades, et Park sundis firmasid annetama ühtekokku 77,4 miljardit voni (72 miljonit USA dollarit) kahele sihtasutusele, mille tegevust juhtis tema usaldusisik Choi Soon-sil.

"Altkäemaksu suurus, mida süüdistatav koostöös Choiga sai või nõudis, ületab 23 miljardit voni," sõnas kohtunik. "Määran süüdistatavale 24-aastase vanglakaristuse ja 18 miljardi voni suuruse trahvi."

Kohtunik pidas endise riigipea karmi vastutusele võtmist vältimatuks, et "hoida edaspidi ära kahetsusväärne olukord, kus president kuritarvitab rahvalt saadud võimu ja tekitab riigiasjades kaost".

"Vaatamata kõigile nendele kuritegudele, eitas süüdistatav kõiki endavastaseid süüdistusi, ei ilmutanud vähimatki kahetsust ja näitas mõistetamatut suhtumist, süüdistades Choid ja teisi ametnikke," lausus Kim.

Parkil on kohtuotsuse edasikaebamiseks aega seitse päeva.

Prokurörid on nõudnud aastatel 2013-2017 Lõuna-Korea presidendina töötanud Parkile 30-aastast vangistust.

Park tagandati ametist pärast seda, kui selgus, et ta on koos oma ammuse sõbra ja vaimse õpetaja tütre Choiga võtnud Lõuna-Korea suurfirmadelt poliitiliste teenete eest kümnete miljonite dollarite ulatuses altkäemaksu.

Ühtekokku on kunagise diktaatori Park Chung-hee tütrele esitatud 18 süüdistust.

Endist presidenti on hoitud alates tema tagandamisest ja vahistamisest 2017. aasta märtsis Souli lähedal asuvas kinnipidamiskeskuses.

Park väidab, et on poliitilise kättemaksu ohver ja on keeldunud alates oktoobrist kohtuistungitel osalemast, ning on teavitanud kohut, et ei osale ka reedesel istungil.

Parki toetajad avaldasid kohtuhoone ees endisele presidendile toetust loosungi all "Peatage mõrvarlik poliitiline kättemaks".

Languse lõpp

Süüdimõistev kohtuotsus paneb punkti Parki (66) langemisele Lõuna-Korea poliitikataevast ja on tõsine löök naise jaoks, kes kasvas aastatel 1961-1979 riiki valitsenud diktaator Park Chung-hee vanima lapsena üles Sinise Majana tuntud presidendi residentsis.

Tema isa on inimõigusrikkumistele vaatamata paljude lõunakorealaste seas austatud figuur teenete eest riigi muutmisel tõsiseks majanduslikuks jõuks.

Parki perekonna toetajad on kohelnud seda kuningaperele kohaselt ja hellitanud Parki hüüdnimega "printsess".

Parki vanemad tapeti 1970. aastatel viieaastase vahega ning mõlemast vanemast ilmajäämine üksnes suurendas avalikkuse poolehoidu tema suhtes.

Lastetu ja oma kahest õest-vennast eemale hoidnud Park võitis 2012. aasta presidendivalimised Lõuna-Korea poliitajaloo suurima toetusprotsendiga.

Park esitles ennast valijaskonnale korrumpeerimatu ja mitte kellelegi midagi võlgneva poliitikuna, kellele lõunakorealased saavad riigiasjad usaldada, kuid vähesed aimasid siis, et tulevane president kannab endaga kaasas saladust, millest saab hiljem tema kukutaja.

Pole esimene liider kohtu all

Ususekti laadse rühmituse juhi Choi Tae-mini, Choi Soon-sili isa, mõjuvõim Parki üle sai alguse 1970. aastatel ning kasvas sedavõrd, et mees kontrollis ühel hetkel suurt osa Parki elust.

Mõned aastat tagasi mainiti WikiLeaksi avaldatud USA diplomaatilises memos kuulujutte, et Choil on "Parki keha ja vaimu" üle täielik kontroll. Choi Tae-min suri 1994. aastal, mille järel päris tema tütar Choi Soon-sil Parki igapäevaotsuste suunaja rolli.

Choi mõjuvõim suurenes üha ja saavutas kõrgpunkti Parki presidentuuri ajal, kui tal oli ligipääs Sinisele Majale ja ta väidetavalt sekkus tähtsatesse otsustesse, muuhulgas valitsuse personaliküsimustesse.

Park on järjekordne Lõuna-Korea liider, kes on kohtulikult vastutusele võetud. Tema konservatiivist eelkäija aastatel 2008-2013 Lee Myung-bak võeti märtsis eraldiseisva korruptsiooniasja raames vahi alla.

Lee liberaalne eelkäija Roh Moo-hyun tegi 2009. aastal oma perekonna korruptsiooniuurimise ajal enesetapu.

Park Chung-ee järglased riigitüüri juures Chun Doo-hwan ja Roh Tae-woo, mõlemad endised kindralid, kandsid ametist lahkumise järel vanglakaristust altkäemaksu võtmise, riigireetmise ja teiste süüdistuste alusel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: