Ringkonnakohus otsustab Tallinna Sadama kriminaalasja kohtusse saatmise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinna ringkonnakohus otsustab järgmisel nädalal Tallinna Sadama kriminaalasja süüdistusakti maakohtusse tagasi saatmise.

Riigiprokuratuur leidis, et Tallinna Sadama kriminaalasja süüdistusakti prokuratuurile tagastamine maakohtu poolt pole põhjendatud ning vaidlustas maakohtu määruse ringkonnakohtus.

Riigiprokurör Laura Feldmanis taotles maakohtu 26. veebruari määruse tühistamist ning palus saata kriminaalasi kohtuliku eelmenetluse nõuetekohaseks jätkamiseks samas kohtukoosseisus maakohtule või alternatiivselt maakohtu teisele kohtukoosseisule.

Prokuratuuri hinnangul rikkus maakohus oluliselt kriminaalmenetluse seadustikus sätestatut ning maakohtu määrus on vastuolus riigikohtu lahenditega.

Prokuröri hinnangul on tegemist olulise rikkumisega, mistõttu ka kohtulahend on ebaseaduslik.

Ringkonnakohus teeb riigiprokuratuuri kaebuse kohta määruse 18. aprillil, ütles kohtu pressiesindaja Anneli Vilu ERR-ile.

Harju maakohus tagastas veebruari lõpus Tallinna Sadama kriminaalasja riigiprokuratuurile, kuna see ei vastanud kohtu hinnangul seadusega kehtestatud nõuetele.

Kohus heitis oma määruses ette süüdistuse laialivalguvust, puudusi süüdistuse ülesehituses, segadust kuriteo toimepanemise aja ja koha küsimustes ehk millisel ajal olid etteheidetavad teod toime pandud ja millise süüteokoosseisu alternatiiviga tegemist on.

Süüdistatavate puhul ei ole kohtule arusaadav, milliseid käitumisakte süüdistuse kohaselt neile ette heidetakse, millal need on toime pandud ning mida taunitavat näeb prokuratuur osades süüdistuses kirjeldatud tegudes.

Sellest tulenevalt leiab kohus, et süüdistusakt ei vasta nõuetele ning tagastab selle prokuratuurile. Kohtu hinnangul on süüdistusakti täpsustamine kõigi menetlusosaliste huvides.

"Arusaamatused panevad spekuleerima prokuratuuri oletustega. Prokuratuuril on võimalik esitada arusaadavam ja konkreetsem süüdistusakt, mis loodetavasti hoiab ära edasised vaidlused nii kuriteo aegumise kui ka teo toimepanemise asjaolude osas," märkis kohus määruses.

Samas ei võtnud kohus seisukohta süüdistuse kvalifikatsiooni põhjendatuse osas, kuigi eelistungil viitasid mitme süüdistatava kaitsjad sellele, et kvalifikatsioon ei ole põhjendatud.

"Asjaolu, et kaitsja ei nõustu süüdistuses esitatud järeldustega või on varasem kohtupraktika olnud sarnastes asjades teistsugune, ei tähenda automaatselt, et süüdistusakt oleks seaduse nõuetele mittevastav ja süüdistusakt tuleks prokuratuurile tagastada," märkis kohus ning viitas sellele, et seisukoha süüdistuse kvalifikatsiooni põhjendatuse osas saab kohus võtta kohtuliku uurimise käigus.

Vandeadvokaat Paul Keres ütles toona ERR-ile, et iga kuritegu saab aset leida konkreetses ajas ja ruumis.

"Kui süüdistus sisaldab liiga palju ebamäärasusi stiilis "teadmata ajal" ja "teadmata kohas", siis tekib põhjendatud küsimus, kas seda on ülepea mõistlik kohtule esitada," nentis Keres.

"Jääb loota, et oodata on süüdistusakti, milles süüdistus esitatakse piisavalt konkretiseerituna, et sellele saab mõistikul moel vastu vaielda. Kohus nõustus kaitsjatega, et nad ei pea spekuleerima prokuratuuri mõttekäigu üle, vaid see mõttekäik peab selgelt nähtuma süüdistusaktist endast," märkis ta.

Tallinna Sadama kriminaalasjas said riigiprokuratuurilt süüdistuse ettevõtte eksjuhid Allan Kiil ja Ain Kaljurand ning Martin Paide, Eno Saar, HTG Invest AS, Tõnis Pohla, Üllar Raad, Sven Honga, Keskkonnahoolduse OÜ, Toivo Promm, Valdo Õunap ja Jan Paszkowski.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: