Peeter-Pauli katedraalis alanud remondi ajal sai näha reliikviat

Tallinnas, Peeter-Pauli katedraalis alanud remondi ajal avanes võimalus näha altaris asuvat püha-märtri Diodoruse reliikviat. Remont võib kirikust päevavalgele tuua teisigi põnevaid leide. Kuid imesid pole mõtet otsida sajandite tagant, sest neid võib juhtuda tänapäevalgi.

Peeter-Pauli katedraali võlvide all käib hoogne värvimistöö. Katoliku kiriku igas altaris on reliikvia, kuid näha saab reliikviat väga harva. See reliikvia kuulub püha-märter Diodorusele, kes elas 4. sajandil. Kivi on tõenäoliselt samuti reliikvia, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kivi juures on ka üks vana-aegne tempel. See on nüüd küll ajaloolaste uurimus, mis ajast see tempel pärineb ja mis kivi see ikka on. Sest reliikviad on selle rullraamatu sees," selgitas Eesti Rooma-Katoliku Kiriku pressiesindaja Marge-Marie Paas.

Reliikvia juures on piiskop Eduard Profittlichi kiri, templid peal ja ka sellest kirjast võib saada reliikvia. 1937. aastal pühitses Profittlich altari, mille eest ta 1941. aastal arreteeriti ja Siberisse küüditati. Piiskop mõisteti surma nõukogudevastase tegevuse eest.

Märtrina surnud piiskopist võib saada esimene Eestist pärit katoliku pühak. Protsess ise on pikk ja keeruline. Õndsaks kuulutamiseks vajalikud materjalid, kirjad ja dokumendid on nüüd kokku kogutud ja jõuavad õige pea Vatikani.

"Pühakuks ei saa niisama, kui ei ole läbi vaadatud kõike, mida ta tegelikult on öelnud, mida ta on ka mõelnud," rõhutas Paas.

See riiulitäis raamatuid kuulus Eduard Profittlichi raamaturiiulist aga leiab tõelisi rariteete. Palju on filosoofiaalast kirjandust saksa, poola ja ladina keeles paljudelt autoritelt.

Palveraamatutest leiab märkmeid ja raamatuid lehitsedes pudeneb nende vahelt kuivatatud lilli. Kui rääkida imetegudest, mida võiks ju pühakult oodata, siis selgitas Marge-Marie Paas, et märtrite kanoniseerimisel imetegusid ei nõuta. Kui aga on pöördutud palves piiskop Eduardi poole, siis on võetud palveid kuulda. Ehk siis on soovitu läinud täide.

"Mis siis on juhtunud nendega? Ma ei saa rääkida seda. See käib õndsaks kuulutamise juurde," märkis Paas.

Peeter-Pauli katedraalis on mälestustahvel Eduard Profittlichile ja sinna tuuakse sageli lilli. Räägitakse, et sinna toodud lilled püsivad värskena nädalaid ja isegi kuid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: