Katoliku kirik küsib paavsti visiidi ajaks kiriku korrastamiseks raha

Peeter-Pauli katedraal
Peeter-Pauli katedraal Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Seoses paavst Franciscuse Eesti visiidiga septembris küsib katoliku kirik pühakodade programmist raha, et teha erinevaid välis- ja sisetöid Peeter-Pauli katedraalis Tallinnas, mida paavst kindlasti külastab. Pühakodade programmi 2018. aasta rahastamisotsused tehakse kolmapäeval.

"Käesolev aasta on eriline mitte ainult Rooma-Katoliku Kirikule Eestis, vaid tervele Eesti riigile ja rahvale, kui sügisel külastab Eestit paavst Franciscus. Paavst Franciscus külastab kindlasti ka Peeter-Pauli katedraali Tallinnas ning lisaks Pühale Isale külastab katedraali nii selle riigivisiidi päeval kui ka sellele eelnevatel ja järgnevatel päevadel väga suur hulk palverändureid nii Eestist kui teistest riikidest. Meie Peeter-Pauli kirik saab olema kindlasti tutvustatud ja nähtav ka läbi rahvusvahelise telepildi," kirjutas Rooma-Katoliku piiskop Philippe Jourdan muinsuskaitseametile saadetud kirjas.

Jourdani sõnul ei ole Peeter-Pauli Kogudus Tallinnas taotlenud toetust riigi- või linnaeelarvest, kui viimastel aastatel on läbi viidud ulatuslikud restaureerimistööd katedraali juures, samuti sellega piirnevas muinsuskaitse all olevas hooviansamblis.

"Need tööd on tehtud rahvusvaheliste katoliiklike fondide toel, lisades sinna olulisel määral ka koguduse omavahendid. Samas on jäänud finantsvõimaluste puudumisel tegemata veel terve rida olulisi nii sise- kui välistöid katedraali juures."

Jourdani sõnul tuleks määratleda konkreetsed prioriteetsed tööd, mis on esmajoones olulised - katus, välisfassaad, aknad, siseinterjööri teatud tööd.

Piiskop kirjutab ka, et katoliku kirik on pühakodade programmist saanud restaureerimistoetust programmi eelmisel perioodil (2003-2013), kuid mitte käimasoleval perioodil (2014-2018). Kuigi pühakodade programmi puhul on siiani eelistatud neid pühakodasid, mis asuvad väljapool Tallinna, tasuks Jourdani sõnul katoliku kiriku puhul arvestada sellega, et kolmandik Eesti katoliiklastest on koondunud Tallinna Peeter-Pauli kiriku ümber. Samuti poleks Tallinnas asuvale kirikule toetuse andmine pretsedent.

"Teiste konfessioonide näitel ei oleks Tallinnas asuva koguduse toetamine pretsedendiks. Nii eraldati pühakodade programmist näiteks 2006. aastal EELK Tallinna Jaani kiriku interjööri restaureerimistöödeks 5 miljonit krooni, samuti on sealt saanud toetust MPEÕK (Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik - toim) Tallinna Jumalaema Sündimise Kaasani pühakuju kirik," kirjutab peapiiskop Jourdan.

Pühakodade programmi juhtnõukogu koosolek on järgmise nädala kolmapäeval ja selle kavas on 2018. aasta eelarve kinnitamine, mille sees otsustatakse ka tänavused toetuste saajad.

Riiklik programm "Pühakodade säilitamine ja areng" kiideti valitsuse poolt heaks märtsis 2003 ning selle tegevus kavandati kümneks aastaks. Programmi eesmärk oli tagada pühakodade kui Eesti kultuuri- ja kunstiajaloolise pärandi olulise osa säilimine. 2013. aastal kinnitati programmi jätkumine aastateks 2014-2018. Programmi eelarve maht kinnitatakse igal aastal riigieelarveseadusega. Viimastel aastatel on kogu programmi eelarve maht aastas olnud 722 000 eurot.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: