Muinsuskaitseamet Peeter-Pauli katedraali remontimiseks raha ei leidnud

Foto: Siim Lõvi/ERR

Muinsuskaitseamet annab tänavu pühakodade restaureerimiseks üle 606 000 euro. Kuigi toetust taotles ka Tallinna Peeter-Pauli katedraal, et eelolevaks paavsti visiidiks kirikuhoonet remontida, neile seda ei eraldatud ning muinsuskaitseamet loodab, et vajaliku raha eraldab Tallinna linn.

Programmi "Pühakodade säilitamine ja areng" tänavuse aasta programmi esitati taotlusi üle nelja miljoni euro ulatuses. Nii nagu varem, läheb ka sel aastal lõviosa programmi toetustest kirikute avariiliste tornikiivrite ja katuste restaureerimiseks.

Programmist toetust küsinud Rooma-Katoliku Kirik Eestis soovis teha välis- ja sisetöid Peeter-Pauli katedraalis Tallinnas, mida septembris külastab paavst Franciscus.

Muinsuskaitseameti avalike suhete nõunik Madle Lippus ütles ERR-ile, et toetusesaajate hindamisel annavad eri kategooriad erineva hulga punkte ning Peeter-Pauli katedraal sai konfessioonikategoorias küll väga kõrged punktid, aga samas ei ole kirik avariiline.

"Katus peab, uks on ees, krohv seinas - selles hindamisosas nad ei saanud nii kõrgeid punkte ja üldises edetabelis ei platseerunud nii kõrgele kohale, et oleks saanud toetust anda," tõdes Lippus.

Tema sõnul loodab muinsuskaitseamet, et Peeter-Pauli kirik saab toetust Tallinna linnalt, kes oma toetused kirikutele samuti peatselt otsustab.

"Pühakodade programmi toetuste eesmärgiks on just avariiliste kirikuhoonete toetamine ja neid on meil Eestis veel ka kahjuks päris palju," sõnas Lippus.

Katoliiklased ei soovinud muinsuskaitseameti otsust kommenteerida.

Tallinna linnapea Taavi Aas ütles "Aktuaalsele kaamerale", et linn on valmis Peeter-Pauli kiriku korrastamist toetama. Summa suuruses pole veel kokku lepitud.

Suurima toetussumma saab Urvaste kirik

Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule eraldab muinsuskaitseamet veidi üle 464 000 euro, millest suurim summa ehk ligi 90 000 eurot läheb Urvaste kiriku katuste restaureerimiseks ning kulukamate objektide hulgas on ka Jõelähme, Kose, Valjala Martini ja Pärnu Elisabeti kirik.

Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik saab programmist kokku lig 132 000 eurot, mis jaguneb Sindi Jumalailmumise kiriku, Suure-Jaani Pühade Peetruse ja Pauluse kiriku ning Laisi Püha Nikolause kiriku katuse restaureerimiseks.

Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu kirik saab Narva Issanda Ülestõusmise peakiriku fassaadi restaureerimise jätkamise jaoks 10 000 eurot.

Lisaks 606 100 eurole, mis eeltoodud töödeks on ette nähtud, eraldab muinsuskaitseamet pühakodade säilitamise programmist 13 177 eurot pühakodade kunstivara konserveerimiseks, 13 700 eurot projektidokumentatsiooni koostamiseks ning 11 655 eurot piksekaitsete ja signalisatsioonide paigaldamiseks. Reservi, millest aasta jooksult vastavalt vajadusele toetusi makstakse, jäeti 15 854 eurot.

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: