Dokumendid Eesti esimese võimaliku märtri kohta jõuavad peagi Vatikani

Mõne aasta pärast võib Eesti saada esimese katoliku ametliku märtri. Dokumendid peapiiskop Eduard Profittlichi elu ja tegevuse kohta on nüüd kokku kogutud ning jõuavad kuu aja pärast Vatikani.

Peapiiskop Eduard Profittlichi õndsaks kuulutamiseks vajalikud dokumendid mahuvad paari kasti. Paberid on vaja veel kord korralikult üle vaadata, paljundada ja järjekorda panna ning pitseerida. Kuu aja pärast on need dokumendid Roomas, kus algab järgmine faas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vaadatakse, kas kõik dokumendid on olemas, kas nad saavad kindlasti kinnitada tema märterlust. Ja loomulikult, nagu pühakute puhul ikkagi, vaadatakse kõik aspektid tema elust läbi - tema teoloogilised mõtted, analüüsitakse tema kirjutusi," selgitas rooma-katoliku kiriku pressiesindaja Marge-Marie Paas.

Profittlich oli esimene katoliku piiskop Eestis. 1941. aastal küüditati ta otse Peeter-Pauli kiriku altari eest Siberisse ning 1942. aastal suri ta Kirovi vanglas.

Marge-Marie Paas, kes on uurinud Eduard Profittlichi elu ja tegemisi, lugenud tema kirjutatut, ütleb, et kuigi peapiiskopi tiitel kõlab pidulikult, oli Profittlich lihtne ja südamlik inimene. Säilinud on tema raamatud ja riided, mis nõukogude ajal olid peidetud kiriku torni.

Paas ütleb, et nende palveid, kes on isa Eduardi eestkostel palvetanud, on kuulda võetud ehk nende soovid on läinud täide. Ametlikke tunnistusi on selle kohta kümneid. Päris imetegu õndsa märtri puhul vaja pole, kuid pühaku puhul on see vajalik, ütleb Paas.

"Õnnis märter - ei saa öelda, et oleks kategooria madalam, see on tee pühaduse poole. Aga me oleme kindlad, et kõik need, kes on juba kandidaadid, võiks öelda pühaku kandidaadid, on Jumala juures ja vaatavad Kristusega palgest palgesse," ütles Paas.

Keskeltläbi kestavad õndsakskuulutamised Rooma faasis kümme aastat, kuid loodetavasti saab Eesti katoliku kirik esimese õndsa märtri paari aasta pärast. Selleks ajaks on plaanis rajada Peeter-Pauli kiriku keldrisse Eduard Profittlichi nimeline väike kabel ja muuseum.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: