ERR Riias: Läti piirab kahtlase taustaga firmade tehinguid pankades

Foto: ERR

Läti parlamendi korruptsioonitõrje komisjoni liikmed kinnitasid "Aktuaalsele kaamerale", et Läti muutub suure riskiga klientidele pangateenuseid osutanud maast riigiks, kus kahtlase taustaga ettevõtetele seatavad piirangud on ühed rangemad kogu Euroopas.

Läti seimis läbis esimese lugemise seadusemuudatuste eelnõu, mille järgi ei tohiks paari kuu pärast Läti pankades olla ühtki nõuetele mittevastava riiulifirma kontot.

Läti valitsuse soovil menetleb parlament raha legaliseerimise ja terrorismi finantseerimise ennetamise seaduse muudatusi kiireloomulise küsimusena. Arutelu veab mitte rahandus-, vaid kaitse-, siseasjade ja korruptsioonitõrje komisjon.

Ühegi firma pangakontot automaatselt ei suleta, kuid sisuliselt ei saa kahtlase taustaga ettevõtted peagi Läti pankades enam oma arvetelt tehinguid teha ja need tuleb sulgeda.

"Kui pole mingeid ruume, kus firmat leiab. Kui ettevõte on registreeritud riigis, kus ei nõuta aastaaruannet ja teisi dokumente. Ja kolmas - kui puudub äritegevus," loetles Läti seimi kaitse-, sise- ja korruptsioonitõrje komisjoni aseesimees Karlis Seržants.

Firmade tausta peavad kontrollima eelkõige pangad ise, kuid mitte ainult.

"Seda kontrollib kontrolliamet, mis tegutseb juba viimased 26 aastat prokuratuuri juures. Temal on keskne roll koordineerida kõiki töid enne, kui mõni asi peaks kohtu ette jõudma," selgitas kaitse-, sise- ja korruptsioonitõrje komisjoni liige Veiko Spolitis.

Sellele, milline saab olema seadusemuudatuste mõju Läti majandusele tervikuna, vastavad Läti eksperdid erinevalt. On neid, kes räägivad, et transiit väheneb veelgi, aga samas näiteks Läti kommertspankade assotsiatsioon kinnitas, et see mõju väga suureks ei osutu.

"Kõrge riskiga klientidega tegeleme juba viimased paar aastat. See, mida seadusemuudatused ette näevad, pole meie jaoks midagi uut. Kuid muidugi kiirendab see meie plaanide elluviimist," ütles assotsiatsiooni juhatuse liige Janis Brazovskis.

Samas kõik Lätis tegutsevad pangad kommertspankade assotsiatsiooni ei kuulu.

"Järk-järgult võetake vastu direktiive, mis keelavad selliste firmade tegevuse kogu Euroopas. Kuid meie oleme praegu neist ees," ütles Seržants.

Kuid küsimus, miks Läti võimud ei tegutsenud nii usinalt enne USA rahandusministeeriumi sekkumist, on ikka vastuseta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: