USA suursaadik: Läti peab korruptsiooni vastu aktiivsemalt võitlema

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
USA suursaadik Lätis Nancy Bikoff Pettit. Autor/allikas: lv.usembassy.gov

USA suursaadik Lätis Nancy Bikoff Pettit tegi pühapäeval avalduse, mille kohaselt peaks Läti astuma rohkem samme korruptsiooniga võitlemiseks või vastasel juhul riskib Riia raskete finantsiliste, poliitiliste ja sotsiaalsete tagajärgedega.

Saatkond avaldas suursaadiku mõtted 9. detsembril ehk rahvusvahelisel korruptsioonivastasel päeval, vahendas Läti ringhääling.

Pärast sisse juhatavaid lõike, kus diplomaat rääkis Läti ja USA suhetest, jõudis Bikoff Pettit oma peamise sõnumini. "On teateid tõsisest korruptsioonist peaaegu kõigis Läti ühiskonna ja avaliku sektori osades: riigihanked, tervishoid, ehitusturg, EL-i finantseeritud arendusprojektid, maksu- ja justiitssüsteem, pangandus, parteide rahastamine, transport, kui vaid mõned ära mainida."

"Ärge tehke seda viga - korruptsioon Lätis ei ole ohvriteta kuritegevus. Korruptsioonil on tagajärjed. Suurinvestorid, nii välis- kui ka kodumaised, ütlevad mulle, et korruptsiooniga kaasnev kulu heidutab neid Lätisse lisainvesteeringuid tegemast, mistõttu jäävad riigil saamata kõrgepalgalised töökohad, mis võiksid majanduskasvu toetada, hoiaksid ära Läti nutikate ja haritud noorte väljarände ning veenaksid neid, kes on juba lahkunud, koos oma perekondadega kodumaale naasma. Mõned juhtivad ärimehed ütlevad, et kui olukord varsti ei parane, viivad nad oma investeeringud Lätist ära. Me kuulsime hiljuti, kuidas suurinvesteering ühes Läti võtmetähtsusega sektoris jäi viimasel minutil katki, sest välisinvestorid olid mures korruptsiooni pärast," jätkas USA suursaadik.

Hiljuti ära jäänud suurinvesteeringu asjus Bikoff Pettit täpsemaid asjaolusid ei avanud.

"Selleks, et investorid ei näeks Lätit kui rahapesu ja ebaseadusliku finantstegevuse pelgupaika, tuleb teha rohkem. Kui Läti ei demonstreeri märkimisväärset ja käegakatsutavat edasiminekut enne Euroopa Nõukogu MONEYVAL-i hinnangut, võib korruptsioon pangandussektoris aidata kaasa Läti sattumisele halli nimekirja - märge, mis puudutab riike, kus on puudulikud rahapesuvastased kontrollmehhanismid. See viiks Läti veelgi rohkem eemale rahvusvahelise ettevõtlusest ja panganduskogukonnast," sõnas Bikoff Pettit.

Suursaadik tõi ka välja sammud, mida Läti peaks USA hinnangul astuma.

"Seni on karistused, mida on määratud rahapesuskandaalidega seotud Lätis asuvatele pankadele, olnud tühised," nentis ta.

Ka õigussüsteem peaks olema tegusam, leidis suursaadik. "Isegi kui kurjategijad süüdi mõistetakse, saavad nad kärbitud karistusi seoses sellega, et nende kohtuprotsessid on nii kaua kestnud. See ei ole heidutus. See ei paku õigust korruptsiooni tegelikele ohvritele - Läti inimestele. Karmimad karistused isikutele ja firmadele saadavad selge sõnumi, et Lätis korruptsiooni ei tolereerita."

Hoolimata sellest, et tegu oli rahvusvahelisel korruptsioonivastasel päeval tehtud avaldusega, jäi kohalikule meediale selge mulje, et sõnum oli mõeldud just nimelt Lätile. Näiteks Eestis ja Leedus asuvad USA saatkonnad selliseid avaldusi ei teinud.

Sarnase hoiatuse tegi 2007. aastal ka tollane USA suursaadik Lätis Catherine Todd Bailey.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: