Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti lordid toetasid parlamendi õigust blokeerida leppeta Brexit

Briti lordide koja istungitesaal 2011. aastal.
Briti lordide koja istungitesaal 2011. aastal. Autor/allikas: Briti valitsuse veebileht/Wikimedia Commons

Briti lordide koda toetas esmaspäevasel hääletusel parlamendile loa andmist keelata valitsusel Euroopa Liidust lahkumisleppeta lahkumine, sellise muudatuse lisamist Suurbritannia lahkumiseelnõusse peab jõustumiseks toetama ka alamkoda.

Lordid toetasid 335 poolt- ja 244 vastuhäälega muudatuse sisseviimist Suurbritannia EL-ist lahkumise seaduseelnõusse, mis annaks parlamendile viimase sõna Brexiti-kõneluste tulemuste üle. Teoreetiliselt võib parlament otsustada Suurbritannia EL-i koosseisu jätmise kasuks, kui neile lahkumisleping ei meeldi.

Peaminister Theresa May valitsus on öelnud, et kavatseb muudatuse vaidlustada, kui see võetakse mais alamkojas arutusele. "See muudatus nõrgestaks meie positsiooni Brexiti-läbirääkimistel läbi parlamendile seninägematute volituste andmise teha valitsusele ettekirjutusi kõiges kõnelustesse puutuvas, muuhulgas üritada hoida Ühendkuningriigi määramata aja jooksul EL-is," ütles May pressesindaja pärast ülemkoja hääletust.

Eelmisel nädalal toetas lordide koda muudatuse sisseviimist lahkumiseelnõusse, mis jätaks Suurbritannias kehtima EL-i põhiõiguste harta.

Oktoobris või novembris peaks Briti valitsus juhul, kui läbirääkimised EL-iga viiakse edukalt lõpule, esitama parlamendile EL-iga saavutatud lahkumisleppe. Seadusandjate otsusest võib sõltuda see, kas Suurbritannia lahkub EL-ist korrapäraselt lahkumislepingu alusel või ilma leppeta.

Valitsus on lubanud "sisulist hääletust" Suurbritannia lahkumislepingu üle enne EL-ist lahkumist 2019. aasta 29. märtsil. Kui parlament peaks lepingu tagasi lükkama, on praeguse seisuga ainus alternatiiv Suurbritannia EL-ist leppeta väljalangemine, mis tooks paljude vaatlejate hinnangul kaasa õigusliku kaose ja annaks riigi majandusele tõsise hoobi.

Konservatiivist lordide koja liige vikont Hailsham, kes toetas lahkumiseelnõu muudatust, ütles, et seadusandjatele peab jääma õigus otsustada riigi lahkumistingimuste üle EL-ist. "Kui otsustame need tingimused tagasi lükata, peaks parlamendil olema õigus pakkuda välja uued kõnelused; otsustada, et me lahkume EL-ist tingimusteta; või et me jääme EL-i praegustel tingimustel," lausus ta.

Ministrite sõnul on parlamendi püüdlused jätta endale Brexiti leppe üle viimase sõna õigus katse nurjata EL-ist lahkumist.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: