Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Barnier: EL ja Britid leppisid kokku 21-kuulises üleminekuperioodis

{{1521462900000 | amCalendar}}
Brexiti-minister David Davis ja EL-i pealäbirääkija Michel Barnier 19. märtsil Brüsselis.
Brexiti-minister David Davis ja EL-i pealäbirääkija Michel Barnier 19. märtsil Brüsselis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi läbirääkijad saavutasid esmaspäeval kokkuleppe Brexiti-järgses üleminekuperioodis, mis kestab 21 kuud pärast Ühendkuningriigi lahkumist EL-ist, ütles EL-i pealäbirääkija Michel Barnier esmaspäeval.

"Saavutasime kokkuleppe üleminekuperioodis," lausus Barnier pressikonverentsil Brüsselis pärast läbirääkimisi Briti Brexiti-ministri David Davisega.

"Üleminekuperioodi pikkus saab olema piiratud," ütles Barnier.

Leppe teksti alusel kestab üleminekuperiood 2019. aasta 29. märtsist 2020. aasta 31. detsembrini.

"Sel perioodil ei osale Ühendkuningriik enam EL-i otsustusprotsessis, sest pärast seda kuupäeva (2019. aasta 29. märtsi) pole ta enam EL-i liige," lausus Barnier.

"Sellest hoolimata säilitab ta ühisturu ja tolliliidu eelised... ning peab seetõttu austama kõiki Euroopa reegleid nagu seda teevad kõik liikmesriigid."

Davise sõnul annab see "ettevõtetele ja kodanikele üle Suurbritannia ja EL-i nende nõutud kindluse".

Barnier lisas, et Brexiti läbirääkijad leppisid hiljuti kokku ka "suures osas sellest, mis moodustab Ühendkuningriigi korralise lahkumise" EL-ist.

Davis tervitas "olulist sammu" Brexiti leppe suunas

Briti pealäbirääkija Davis tervitas viimaste päevade edu Brexiti kõnelustel "olulise sammuna" leppe saavutamisel.

Davis avaldas esmaspäeval veendumust, et edusamme toetab ka neljapäeval algav Euroopa Liidu ülemkogu.

Tema sõnul jõuti kõnelustel kokkuleppele, et rahvusvahelised kokkulepped kehtivad Suurbritannia suhtes ka üleminekuperioodil pärast Suurbritannia lahkumist EL-ist järgmise aasta märtsis.

Davis lisas, et pooled leppisid kokku ühiskomitee loomises, mis hakkab lahendama üleminekuperioodil tekkivaid võimalikke vaidlusi.

London ja EL kirjutavad Iiri piiri "toetuslahenduse" lahkumisleppesse

Suurbritannia ja Euroopa Liidu läbirääkijad leppisid kokku Brexiti-järgse Iiri piiri "toetuslahenduse" kirjutamises tulevasse lahkumisleppesse, ütles Barnier.

"Jõudsime täna kokkuleppele, et toetuslahendus peab olema lahkumisleppe õigusliku teksti osa," selgitas ta ajakirjanikele.

Briti peaminister Theresa May lükkas selle idee kahe nädala eest vastuvõetamatuna tagasi.

Leppekanne tähendaks, et seniteadmata sisuga "toetuslahendus" jõustub juhul, kui pooled ei suuda jõua Ühendkuningriigi EL-ist lahkumise ajaks muus lahenduses kokkuleppele või kõnelused on veel pooleli.

Selle alusel oleks Brexiti järel teada konkreetne lahendus ja see jätab läbirääkijatele võimaluse leida Iirimaad ja Põhja-Iirimaad eraldavale piirile muu lahendus, näiteks EL-Briti kaubandusleppe raames.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: