ERJK annab Pettai ja Keskerakonna tehingud prokuratuuri ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1525349940000 | amCalendar}}
Pettai Savisaare protsessil tunnistusi andmas.
Pettai Savisaare protsessil tunnistusi andmas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) otsustas neljapäeval, et edastab Paavo Pettai ja Keskerakonna rahalisi suhteid puudutavad materjalid prokuratuuri.

"Edastame kuriteoteate ja eks prokuratuur juba otsustab, kas algatada uurimine. Komisjonil pole piisavalt võimalusi ja pädevust toimunut uurida," ütles ERR-ile komisjoni aseesimees Kaarel Tarand.

Edgar Savisaare kunagiste valimisreklaamide autor Pettai ettevõte Midfield OÜ saatis erakondade ERJK ülestunnistuse, kus teatas, et jättis aastatel 2009–2015 Keskerakonnale arveid esitamata 1,24 miljoni euro eest.

Tarand ütles, et ERJK-l on piisavalt dokumentaalselt tõendatavaid andmeid arvamaks, et tegemist on keelatud annetusega ehk kuriteokahtlusega. "Tuleb selgeks teha, kas erakond on saanud keelatud teenust või krediiti."

Samuti otsustas ERJK küsida Keskerakonnalt juhtunu kohta selgitusi ja kui need komisjoni ei rahulda, siis Tarandi sõnul tuleb Keskerakonnale teha ettekirjutus selle summa tasumiseks. Lisaks tuleb Keskerakonnal sisse viia parandused oma majandusaasta aruannetesse.

Korb: Pettai ise jõuab pigem kohtu alla

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb kordas varasemalt öeldut, et Keskerakonnal puudub seos Paavo Pettai väidetega ning ärimehe motivatsioon on Keskerakonnalt raha välja pressida.

Korb kinnitas, et erakonna praegusel juhtkonnal pole ühtegi lepingut, arvet või muud tõestust, mis näitaks, et aastatel 2009-2015 on Midfield OÜ jätnud esitamata 1,24 miljoni eest arveid.

„See, et Paavo Pettai on 10 aastat tagasi teinud rohkem kui miljoni euro eest heategevust, on kas väga suur rumalus või vale, millest kuulsime alles hiljuti Paavo Pettai enda käest. Ühtegi tõendit ta enda väidetele lisanud ei ole. Küll aga on ta pakkunud mõnesajatuhande euro suurust kokkulepet, et asi vaikselt lahendatud saaks,“ rääkis Korb, et ärimehe motivatsiooni võib kokku võtta sõnaga väljapressimine.

Peasekretär lisas, et kui Pettai on tegelenud ebaseadusliku tegevusega, väärib see kahtlemata uurimist ja karistust, kuid erakonna maine rikkumise tõttu võib teda oodata kohtukutse hoopis Keskerakonna poolt.

„Ühel või teisel viisil jõuab kohtu alla pigem Paavo Pettai ja seda õigustatult. Väga kahju, et meil tuleb ka aastal 2018 tegeleda Paavo Pettai küsimiste ja küsimusega,“ tõdes Korb.

Mölder: ERJK ja Paavo Pettai otsused tekitavad küsimusi

ERJK liige, keskerakondlane Tõnis Mölder ütles komisjoni otsuseid kommenteerides, et need on langetatud pigem sisetunde, mitte seaduste alusel.

Mölder märkis, et Pettai pole esitanud ERJK-le ühtegi tema ja Keskerakonna vahelist lepingut ega pole viidanud, kas, kellega ja millal on vastavasisulised kokkulepped tal olnud.

"Juba see, et Pettai pöördus väga tõsiste süüdistuste puhul ERJK-sse, mitte prokuratuuri poole näitab, et eesmärk on võimalikult pikk teema lahkamine, mitte tõsiseltvõetav mure rohkem kui miljoni euro pärast, mis väidetavalt aastaid tagasi tal heast südamest võtmata jäi," rääkis Mölder, et küsimusi on rohkem kui vastuseid.

Pettai sõnul tuleb nõue arbitraažikohtu otsusest

Pettai sõnul tuleneb tema firma nõue Keskerakonna vastu arbitraažikohtu otsusest, mille kohaselt jäi teatud osa garantiikirjadega tagatud nõuetest rahuldamata.

"See kohtulahend on Keskerakonnale hästi teada ja ka kõik asjaolud täiesti selged. Seega on Keskerakonna poolt vale väita, et antud nõue tuleb neile üllatusena. Arbitraažikohtus rahuldamata jäänud nõude osas selgitas arbitraažikohus oma otsuses, kuidas seda nõuet on võimalik maksma panna tavakohtus. Ka see asjaolu on Keskerakonnale väga hästi teada," on Pettai ERR-ile öelnud.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: