Riigiprokuratuur käivitas Pettai ja Keskerakonna tehingute suhtes uurimise

Paavo Pettai
Paavo Pettai Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigiprokuratuur otsustas kolmapäeval, et erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) edastatud materjalide alusel on alust selgitada reklaamiärimees Paavo Pettai ja Keskerakonna rahalisi suhteid kriminaaluurimises.

Riigiprokuratuur hindas ERJK esitatud kuriteoteates olevat informatsiooni ning otsustas asjaolude täiendavaks selgitamiseks alustada kriminaalmenetluse.

Kriminaalmenetlust viiakse läbi karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb keelatud annetuse tegemist ja vastuvõtmist, kinnitas riigiprokuratuur ERR-ile.

Edgar Savisaare kunagiste valimisreklaamide autor Pettai ettevõte Midfield OÜ saatis erakondade ERJK ülestunnistuse, kus teatas, et jättis aastatel 2009–2015 Keskerakonnale arveid esitamata 1,24 miljoni euro eest.

Kaarel Tarand ütles ERR-ile eelmisel nädalal, et ERJK-l on piisavalt dokumentaalselt tõendatavaid andmeid arvamaks, et tegemist on keelatud annetusega ehk kuriteokahtlusega.

"Tuleb selgeks teha, kas erakond on saanud keelatud teenust või krediiti," märkis ta.

Samuti otsustas ERJK küsida Keskerakonnalt juhtunu kohta selgitusi ja kui need komisjoni ei rahulda, siis Tarandi sõnul tuleb Keskerakonnale teha ettekirjutus selle summa tasumiseks. Lisaks tuleb Keskerakonnal sisse viia parandused oma majandusaasta aruannetesse.

Korb: tegemist on väljapressimisega

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb on öelnud, et Keskerakonnal puudub seos Paavo Pettai väidetega ning ärimehe motivatsioon on Keskerakonnalt raha välja pressida.

Korb kinnitas, et erakonna praegusel juhtkonnal pole ühtegi lepingut, arvet või muud tõestust, mis näitaks, et aastatel 2009-2015 on Midfield OÜ jätnud esitamata 1,24 miljoni eest arveid.

"See, et Paavo Pettai on 10 aastat tagasi teinud rohkem kui miljoni euro eest heategevust, on kas väga suur rumalus või vale, millest kuulsime alles hiljuti Paavo Pettai enda käest. Ühtegi tõendit ta enda väidetele lisanud ei ole. Küll aga on ta pakkunud mõnesajatuhande euro suurust kokkulepet, et asi vaikselt lahendatud saaks,“ rääkis Korb, et ärimehe motivatsiooni võib kokku võtta sõnaga väljapressimine.

Mölder: ERJK ja Paavo Pettai otsused tekitavad küsimusi

ERJK liige, keskerakondlane Tõnis Mölder ütles komisjoni otsuseid kommenteerides, et need on langetatud pigem sisetunde, mitte seaduste alusel.

Mölder märkis, et Pettai pole esitanud ERJK-le ühtegi tema ja Keskerakonna vahelist lepingut ega pole viidanud, kas, kellega ja millal on vastavasisulised kokkulepped tal olnud.

"Juba see, et Pettai pöördus väga tõsiste süüdistuste puhul ERJK-sse, mitte prokuratuuri poole näitab, et eesmärk on võimalikult pikk teema lahkamine, mitte tõsiseltvõetav mure rohkem kui miljoni euro pärast, mis väidetavalt aastaid tagasi tal heast südamest võtmata jäi," rääkis Mölder, et küsimusi on rohkem kui vastuseid.

Pettai sõnul tuleb nõue arbitraažikohtu otsusest

Pettai sõnul tuleneb tema firma nõue Keskerakonna vastu arbitraažikohtu otsusest, mille kohaselt jäi teatud osa garantiikirjadega tagatud nõuetest rahuldamata.

"See kohtulahend on Keskerakonnale hästi teada ja ka kõik asjaolud täiesti selged. Seega on Keskerakonna poolt vale väita, et antud nõue tuleb neile üllatusena. Arbitraažikohtus rahuldamata jäänud nõude osas selgitas arbitraažikohus oma otsuses, kuidas seda nõuet on võimalik maksma panna tavakohtus. Ka see asjaolu on Keskerakonnale väga hästi teada," on Pettai ERR-ile öelnud.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: