Politsei loobus Keskerakonna suhtes uuest väärteomenetlusest

Keskerakonna rongkäik Tallinnas.
Keskerakonna rongkäik Tallinnas. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Politsei otsustas, et ei alusta erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) pöördumise alusel Keskerakonna majandusaasta aruande osas eraldi uut väärteomenetlust, vaid liidab selle olemasolevate uurimistega.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) pressiesindaja ütles ERR-ile, et komisjoni poolt saadetud materjalid lisatakse käimasoleva kriminaalmenetluse juurde.

Komisjon tegi mullu detsembris Keskerakonnale ettekirjutuse, millega nõudis arbitraažikohtu otsuse alusel 533 000-eurose kohustuse aluseks olnud kulude kajastamist erakonna kvartaliaruannetes. "Erakond algul kajastas kulud raamatupidamises eelmiste perioodide kuluna, kuid hiljem loobus sellest
toetudes väitele, et kohustuse täitmine ei toonud kaasa kulusid, vaid selle vastu esitati regressinõue sama isiku vastu, kellele kohustus tasuti," seisab ERJK viimase koosoleku protokollis.

ERJK pöördus ametlikult PPA-sse kolmapäeval, politsei tegi otsuse neljapäeval.

ERJK esimees Kaarel Tarand ütles ERR-ile, et komisjon otsustas väärteomenetluse algatamist taodelda, kuna neil sai Keskerakonnalt asjade kordaajamist nõudes lihtsalt mõõt täis. "Seda võimaldab erakonnaseadus, tehku oma asjad korda," sõnas Tarand.

Prokuratuur uurib juba ERJK kaebust

Riigiprokuratuur otsustas mais, et ERJK edastatud materjalide alusel on alust selgitada reklaamiärimees Paavo Pettai ja Keskerakonna rahalisi suhteid kriminaaluurimises.

Riigiprokuratuur hindas ERJK esitatud kuriteoteates olevat informatsiooni ning otsustas asjaolude täiendavaks selgitamiseks alustada kriminaalmenetluse.

Kriminaalmenetlust viiakse läbi karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb keelatud annetuse tegemist ja vastuvõtmist, kinnitas riigiprokuratuur toona ERR-ile.

Edgar Savisaare kunagiste valimisreklaamide autor Pettai ettevõte Midfield OÜ saatis erakondade ERJK ülestunnistuse, kus teatas, et jättis aastatel 2009–2015 Keskerakonnale arveid esitamata 1,24 miljoni euro eest.

Kaarel Tarand ütles, et ERJK-l on piisavalt dokumentaalselt tõendatavaid andmeid arvamaks, et tegemist on keelatud annetusega ehk kuriteokahtlusega. "Tuleb selgeks teha, kas erakond on saanud keelatud teenust või krediiti," märkis ta.

Samuti otsustas ERJK küsida Keskerakonnalt juhtunu kohta selgitusi ja kui need komisjoni ei rahulda, siis Tarandi sõnul tuleb Keskerakonnale teha ettekirjutus selle summa tasumiseks. Lisaks tuleb Keskerakonnal sisse viia parandused oma majandusaasta aruannetesse.

Korb: tegemist on väljapressimisega

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb on öelnud, et Keskerakonnal puudub seos Paavo Pettai väidetega ning ärimehe motivatsioon on Keskerakonnalt raha välja pressida.

Korb kinnitas, et erakonna praegusel juhtkonnal pole ühtegi lepingut, arvet või muud tõestust, mis näitaks, et aastatel 2009-2015 on Midfield OÜ jätnud esitamata 1,24 miljoni eest arveid

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: