Eesti aitab Ukrainat e-riigini viia ({{commentsTotal}})

Foto: EBU/ERR

Ukrainas kestab haldusreform, kus Eesti aitab lihtsustada inimeste ja riigi suhtlemist. Selleks on Ukrainas loodud mitusada teeninduskeskust, mille sisustuse ehk arvutid hangib Eesti.

Ukraina e-valitsemise toetusmeeskonna juht, Eestis riigi andmevahetuse ehituse juures olnud Mari Pedak selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et teeninduskeskustesse saavad ukrainlased minna riigilt vajalikke teenuseid taotlema. Enamiku neist keskustest on Ukraina ehitanud ise, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie abiga pannakse need andmekogud omavahel suhtlema. Nii nagu meie oleme harjunud, läheb inimene teeninduskeskusse, taotleb midagi ja saab andmekogudest informatsiooni kätte. See on esimene etapp meie töös," selgitas Pedak.

Praegu toimib juba täiselektrooniliselt sünnitoetuse taotlemine. "Kuhugi kohale ei pea minema, tõendid kogutakse automaatselt ja inimene saab toetuse oma pangaarvele," ütles Pedak.

Ametkondadevaheline automaatne andmevahetussüsteem kannab nime Trembita.

Euroopa Komisjon, Rootsi ja Eesti üritavad Ukrainat e-riigini viia. Eesti hangib Ukraina regionaalsetele teeninduskeskustesse ja infosüsteemide keskustesse arvuteid. Jutt on sadadest keskustest, kus kõikjal töötab kümmekond inimest.

"EL-i programmi raames saavad töökoha umbes 6000 teenindajat," märkis Pedak.

Eesti alustas Ukraina e-riigi projekti aasta tagasi ning jätkab kuni aastani 2020.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: